USA: tajemnicza choroba powiązana z COVID-19 atakuje najmłodszych

Jak poinformował w środę burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, „w mieście Nowy Jork coraz więcej dzieci zapada na niedawno ujawnioną chorobę powiązaną z koronawirusem. Liczba potwierdzonych przypadków podskoczyła w ciągu ostatniej doby z 52 do 82”.

Na razie nie wiadomo, jakie są przyczyny choroby. Aż 53 dzieci, spośród potwierdzonych przypadków PMIS [pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego] miało w jednakowym czasie dodatni wynik testu albo na obecność wirusa COVID-19, albo na jego przeciwciała.

Skutkiem choroby mogą być m.in. niewydolność nerek i serca. Objawy charakteryzujące PMIS to: długotrwała gorączka, bóle brzucha, obrzęk dłoni i stóp, wysypka, a także wymioty. Lekarze nie wiedzą, dlaczego choroba atakuje najmłodszych. W całym stanie Nowy Jork zmarło już troje dzieci.

Jak zaznaczył dr Max Gomez w telewizji CBS, nie wszystkie dzieci mają jednakowe objawy. W leczeniu, jak na razie stosuje się leki przeciwzapalne, rozrzedzające krew oraz niektóre przeciwciała. W związku z tą tajemniczą chorobą, lekarze apelują, aby najmłodsze dzieci nie opuszczały domów.

Źródło

SKOMENTUJ

5-1 =