Czechy zakończyły stan wyjątkowy, maski zostają. W Polsce będzie podobnie?

W całych Czechach z niedzieli na poniedziałek oficjalnie zniesiono stan wyjątkowy. Nie oznacza to jednak likwidacji wszystkich ograniczeń.

Pandemia COVID-19  spowodowała wprowadzenie 12 marca stanu wyjątkowego na terenie całych Czech. Stan ten był dwukrotnie przedłużany, by ostatecznie zakończyć się po 66 dniach. Zniesienie stanu wyjątkowego nie zlikwiduje nakazu noszenia maseczek oraz ograniczeń związanych z zagranicznymi podróżami. Nie działają też restauracje, a imprezy kulturalne czy nabożeństwa są ograniczane do 100 uczestników. Sytuacja ta ma się utrzymać do 25 maja, chociaż rząd nie wyklucza przyśpieszenia redukcji obostrzeń.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w Czechach spowodowało:

  • Zamknięcie lotnisk i wprowadzenie 14 dniowej kwarantanny dla przyjezdnych,
  • Wprowadzono nowe przestępstwo – „świadome rozprzestrzenianie koronawirusa”, które jest czynem karalnym i grozi karą pozbawienia wolności do 12 lat.
  • zakaz zgromadzeń i spotkań z udziałem powyżej 30 osób (dotyczy wydarzeń kulturalnych, sportowych, filmowych i innych wydarzeń artystycznych, religijnych, tanecznych, wystaw, festiwali, pielgrzymek, pokazów, degustacji, targów),
  • Zamknięto siłownie, solaria, kąpieliska, teatry, kina, obiekty rozrywkowe,
  • Zakazano sprzedaży detalicznej i usług za wyjątkiem: żywności, dziedziny informatyki i techniki telefonicznej, audio/wideo, elektroniki użytkowej, urządzeń i produktów dla gospodarstw domowych, paliw, produktów higienicznych/sanitarnych, aptek, produktów dla zwierząt, okularów i soczewek, gazet i czasopism, produktów tytoniowych, pralni, sprzedaży internetowej.

W Czechach od 1 marca łącznie zarejestrowano 8475 zakażeń koronawirusem i zmarło 298 osób.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/czechy/stan-wyjatkowy-w-czechach---co-to-oznacza-w-praktyce2

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-w-czechach-zniesiono-stan-wyjatkowy-zwiazany-z-koronawirusem,nId,4502599

SKOMENTUJ

1+9 =