Wysokie kary za brak maseczki w Katarze. A jak jest w Polsce?

Kara trzech lat pozbawienia wolności za brak maseczki? W Katarze to jeden ze scenariuszy, lecz na samym więzieniu się nie kończy.

Katar zamieszkuje 2.8 miliona ludzi, zakażonych jest 32 tys. osób, a 15 osób zmarło w wyniku zakażenia COVID-19. Władze w odpowiedzi na pandemię wprowadziły karę 3 lat pozbawienia wolności za brak maseczki ochronnej oraz grzywnę w wysokości 200 000 rialów, czyli około 40 000 USD.

Największe ognisko zachorowań przypada w Katarze  na osoby, które zajmują się organizacją Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku. Pracownicy przemieszczają się w dużym zatłoczeniu, co ułatwia zakażenie. Również ostanie spotkania z racji Ramadanu "pomogły" zwiększyć liczbę zachorowań. Władze Kataru wydały również rozporządzenie o zastosowaniu środków ostrożności w więzieniach, by zapobiec szerzeniu się tam pandemii.

W Polsce za brak maseczki grozi mandat 500 zł. W wyjątkowych sytuacjach może zostać nałożona kara administracyjna, która wynosi od 5 do nawet 20 tysięcy złotych. Maseczki w Polsce są wymagane nawet w czasie podróży samochodem, wyjątek stanowią samotna podróż, podróż z osobami mieszkającymi w jednym gospodarstwie oraz przeciwwskazania zdrowotne do stosowania maseczki. Również dzieci poniżej 4 roku życia nie mają obowiązku nosić maseczek.

Policja może sprawdzić czy podróżujący mieszkają razem i w razie wątpliwości wylegitymować podróżujące osoby.   

Również w innych krajach europejskich wymaga się noszenia maseczki pod karą grzywny. I tak np. w Niemczech za brak maseczki zapłacimy karę pieniężną w wysokości od dwudziestu pięciu do kilkuset euro. W USA natomiast maski są rekomendowane i nie było bezpośredniego nakazu ich noszenia.

Źródło

SKOMENTUJ

5-1 =