Zachodnia część Europy rusza do walki z migrantami

Po głośnej zapowiedzi z grudnia prezydenta Turcji o nowej fali uchodźców z Syrii, Grecja planuje wdrożyć pływające zapory morskie, a Francja likwiduje nielegalne obozy migrantów.

Prezydent Turcji w grudniu 2019 roku po zwiększających się atakach na terenie Syrii ostrzegł, że jego kraj nie jest w stanie poradzić sobie z napływem 80 tysięcy uchodźców z Syrii. Podkreślił także, iż negatywne skutki odczuje Europa, a zwłaszcza Grecja. W czasie wypowiedzi sugerował, że kryzys migracyjny z 2015 roku może się powtórzyć. Nalegał na Unię Europejską, która miałaby zwiększyć wsparcie dla Turcji, grożąc że jeśli do tego nie dojdzie otworzy granice dla uchodźców. 

Rząd Grecji w odpowiedzi na napływ nielegalnych migrantów, zamierza umieścić bariery z tworzywa sztucznego na morzu. Bariery maja zostać przetestowane w kilku miejscach wokół greckich wysp. Grecja zamierza również zwiększyć personel policji granicznej o 1200 funkcjonariuszy oraz stawia zamknięte obozy rejestracyjno-deportacyjne na wyspach wschodniej części Morza Egejskiego. Obecne obozy rejestracyjne są skrajnie przepełnione.

W coraz większym niepokoju, równeiż ludność Francji wywarła nacisk na Prezydenta Macrona, który zobowiązał się do likwidacji nielegalnych obozów namiotowych migrantów. Po likwidacji obozu w Clais, władze postanowiły zlikwidować wszystkie nielegalne obozy migrantów w Paryżu. Ostatni został zlikwidowany we wtorek 4 lutego 2020 r. Akcja ewakuacyjna trwała dwie godziny, a wszyscy ewakuowani zostali umieszczeni w salach gimnastycznych i ośrodkach recepcyjnych w regionie Ile-de-France. Kolejne kroki, które planuje podjąć prezydent, to opodatkowanie pracujących migrantów, a także wprowadzenie zakazu doraźnej opieki zdrowotnej dla nowych osób ubiegających się o azyl.

Jak podaje Eurostat: "W 2017 r. do UE przybyło 2,4 mln imigrantów z państw trzecich, największą liczbę imigrantów ogółem przyjęły Niemcy (917,1 tys.), a następnie Wielka Brytania (644,2 tys.), Hiszpania (532,1 tys.), Francja (370,0 tys.) i Włochy (343,4 tys.). Największą liczbę emigrantów w 2017 r. zgłosiły również Niemcy (560,7 tys.), a w dalszej kolejności Hiszpania (368,9 tys.), Wielka Brytania (359,7 tys.), Francja (312,6 tys.), Rumunia (242,2 tys.) i Polska (218,5 tys.). W 2017 r. ogółem w 22 państwach członkowskich UE odnotowano wyższy poziom imigracji niż emigracji, natomiast w takich krajach jak Bułgaria, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Polska, i Rumunia liczba emigrantów przekroczyła liczbę imigrantów”.

Źródła

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Migration_and_migrant_population_statistics/pl

https://www.pap.pl/aktualnosci/news,561837,turcja-erdogan-ostrzega-europe-przed-nowa-fala-uchodzcow.html

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C582085%2Cfrancja-policja-usunela-ostatnie-obozowisko-migrantow-w-paryzu.html

https://fakty.interia.pl/raporty/raport-imigranci-z-afryki/informacje/news-greckie-wladze-planuja-umiescic-plywajace-zapory-morskie-prz,nId,4298316

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

4+8 =

Opinie użytkowników

Bordo 09.02.2020 Jakie kłamstwo dlaczego nie napiszcie że do Polski przybyło ponad milion mieszkańców Ukrainy ?? A są jeszcze Gruzini Czeczeni.