Wybory prezydenckie 2020 - fakty i wątpliwości. Czy wybory będą tajne?

W tym roku wybory prezydenckie w Polsce mają odbyć się korespondencyjnie. 10 maja w ten właśnie sposób oddamy swój głos. Co na tą chwilę wiadomo o przebiegu całego procesu?

Na 7 dni przed terminem wyborów, Poczta Polska zobowiązana jest dostarczyć osobom znajdującym się w spisie wyborców pod wskazany adres, pakiety. W skład takiego pakietu wyborczego wejdzie:

  • koperta zwrotna,
  • karta do głosowania,
  • koperta na kartę do głosowania,
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego 
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Dobrym pytaniem jest, czy aby na pewno proces głosowania odbędzie się tajnie?

W dołączonym oświadczeniu należy wpisać swoje imię, nazwisko a także PESEL. Ciężko tutaj mówić o tajnym głosowaniu, jeżeli do zakreślonego wyboru dołączymy swoje dane osobowe. Istnieje ryzyko, że nasze preferencje wraz z personaliami zasilą bazy danych i zostaną wykorzystane do przyszłych wyborów.

Kolejną wątpliwością jest bezproblemowe dostarczenie pakietu przez Pocztę Polską. Ciekawym jest, że tak ważna przesyłka zostanie nadana zwykłym listem, nie poleconym. Co w momencie, gdy przesyłka do nas nie dotrze? Wyborca, który na wskazany adres nie otrzyma pakietu, nie będzie w stanie udowodnić nieotrzymania karty do głosowania. Na ten moment wiadomo, że listonosze będą roznosić pakiety od 4 maja. Nie będą sami - mają im towarzyszyć kontrolerzy, jednak na ten moment nie jest pewne, kto to będzie. 

Tegoroczne wybory wzbudzają wiele kontrowersji i wątpliwości, podobnie do kar, które grożą za określone czynności.

Do 3 lat pozbawienia wolności może grozić osobie, która ukradnie kartę, bądź oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu. Takiej samej karze będzie podlegała osoba, która odda przerobione lub podrobione dokumenty, bądź je zniszczy.

Gotowe pakiety wyborcze należy zanieść do specjalnej skrzynki nadawczej przygotowanej przez Pocztę Polską. Po otrzymaniu zestawów, komisja wyborcza wyjmie z kopert zwrotnych koperty z kartami do głosowania i wrzuci je do urn wyborczych. 

Jak wybory wyjdą w praktyce? Już niedługo się przekonamy.

Źródło

Czy planujesz wziąć udział w wyborach?

Tak
Nie
Nie wiem

Liczba głosujących: 359

Tak - 36%

Nie - 48%

Nie wiem - 16%

Czy Twoim zdaniem wybory powinny się odbyć 10 maja?

Tak
Nie
Nie wiem

Liczba głosujących: 337

Tak - 18%

Nie - 77%

Nie wiem - 5%

SKOMENTUJ

5-1 =