Szpitale będą mogły odmawiać pomocy rasistom, seksistom i homofobom. Już od kwietnia w Wielkiej Brytanii

Od kwietnia w niektórych z brytyjskich szpitali i przychodni pozbawieni opieki zostaną pacjenci uznani za ludzi o skłonnościach rasistowskich, homofobicznych, czy seksistowskich. NHS Trust ma zamiar wcielić reguły, które umożliwią swoim pracownikom odmowy świadczenia usług medycznych ze względu na poglądy.

Na chwilę obecną personel National Health Service ma prawo do nieudzielenia pomocy osobie, która jest agresywna werbalnie, a także fizycznie. Na wiosnę jednak regulacje te zostaną poszerzone o wszelkie objawy prześladowania, zastraszania, czy dyskryminacji. Pacjenci, którzy będą kierować w stronę pracowników przychodni czy szpitala uwagi o charakterze homofobicznym, rasistowskim, czy seksistowskim nie otrzymają należytej pomocy, a ich wykroczenia mające znamiona „przestępstw, czy mowy nienawiści” będą ścigane przez policje.

Minister Zdrowia Matt Hancock wystosował w zeszłym tygodniu oficjalną prośbę do wszystkich członków NHS, o to by skrupulatnie badali i zgłaszali przypadki nadużyć, czy prześladowań wobec siebie i współpracowników. Twierdzi, że „żaden akt przemocy lub znęcania się nie jest drobny”.

Część społeczeństwa obawia się obrócenia tych zmian w skrajność. Prawo, które chronić ma personel punktów medycznych może bowiem działać na niekorzyść pacjentów i poważnie zagrażać ich zdrowiu. Szczególnie jeśli mówimy o osobach starszych, które nie zawsze odnajdują się w daleko posuniętych zasadach poprawności politycznej, rozprzestrzeniającej się na każdą sferę życia. 

(źródło 1, 2)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

6-3 =