USA: W jednym z miast muzułmanie usłyszą nawoływanie do modlitwy

Niedawno władze amerykańskiego miasta Paterson uchwaliły prawo dotyczące nagłaśniania adhanu, nawołującego muzułmanów do modlitwy. Sygnał emitowany będzie pomiędzy godziną 6:00 a 22:00. Rada miasta wyszła naprzeciw oczekiwaniom trzydziestu tysięcy mieszkańców miasta wyznających islam.

W okolicy miasta Paterson mieści się aż 15 meczetów. Władze miasta swoją decyzję o zgodzie na adha porównują do przyzwolenia na bicie dzwonów kościelnych, które usłyszeć można niemal we wszystkich stanach w USA.

„Islamskie zawołanie do modlitwy jest integralnym aspektem pięciu codziennych modlitw muzułmanów. Tak samo jak dzwony kościelne, wzywa ono wyznawców do wejścia w przestrzeń modlitwy, zwrócenia swojego ciała, umysłu i ducha w stronę Boga”- mówi przedstawiciel urzędu.

Od roku 2014 podobny przepis funkcjonuje także w Hamtramck w stanie Michigan.

Dzięki takim rozwiązaniu muzułmanie nie będą karani za naruszanie porządku publicznego w związku z oskarżeniami o zakłócenie porządku w trakcie nadawania sygnału przypominającego o modlitwie. 

Paterson to amerykańskie miasto w stanie New Jersey. Zamieszkuje je przeszło 149 tys. mieszkańców, z czego 20% to właśnie muzułmanie.

(źródło 1, 2)

SKOMENTUJ

7-3 =