To nie żart. Żydowska organizacja uznała za mowę nienawiści gest "OK" i... policyjne statystyki

Jedna z najważniejszych żydowskich organizacji na świecie, Liga Antydefamacyjna (ADL), w ostatnich miesięcy dodała do swojej bazy "symboli mowy nienawiści" liczbę 1352 (zapisywaną również jako 13/52) oraz gest "OK". O co chodzi?

Liczba 1352 choć brzmi zagadkowo, to nie jest przypadkowa. Zdaniem ADL jest ona przejawem rasizmu i mowy nienawiści wobec czarnoskórych mieszkańców USA. Powód? FBI opublikowało statystyki, z których wynika, że to właśnie czarnoskórzy (którzy stanowią zaledwie 13% mieszkańców USA), są odpowiedzialni za 52% zabójstw. Liga Antydefamacyjna nie przyjmuje tych twardych danych, uparcie podkreślając, że jest to jedynie "rasistowska propaganda", której celem jest ukazanie tej grupy osób jako zbrodniczych i dzikich. 

We wrześniu organizacji podpadł również gest "OK", wykonywany za pomocą palców. Ich zdaniem jest to symbol "white power" (białej supremacji). Jak przekonuje Oren Segal, dyrektor Centrum Ekstremizmu ADL, od lat na forach internetowych, takich jak 4chan i 8chan, znak "OK" jest używany w m.in. memach promujących nienawiść. "To ważne, aby ludzie zrozumieli, że ten gest jest używany także do okazywania nienawiści" - dodał. Dowodem na popularność wspomnianej interpretacji gestu ma być fakt, iż Brenton Tarrant (zamachowiec z Nowej Zelandii) okazał go w trakcie pierwszego stawiennictwa w sądzie.

Baza "Hate on Display" powstała w 2000 r.

(źródło 1, 2)

 

SKOMENTUJ

7+1 =