Terroryści zaatakowali popularny hotel, są ofiary śmiertelne

We wtorek w Nairobi - stolicy Kenii doszło do ataku na ekskluzywny hotel oraz kompleks biurowy. Świadkowie relacjonują, że doszło tam do co najmniej jednego wybuchu, a także serii wystrzałów z broni palnej. Policja otoczyła okolicę. Są ofiary, w tym śmiertelne.

Jedna z pracownic banku znajdującego się w kompleksie zrelacjonowała to co się działo: "Najpierw usłyszałam strzały, następnie zobaczyłam ludzi, którzy uciekali z podniesionymi rękoma. Niektórzy z nich wbiegli do naszej placówki, by się ukryć".

Podczas ataku zginęło co najmniej 15 osób, w tym dwóch obcokrajowców - poinformował we wtorek wieczorem pracownik kostnicy, do której przywieziono ciała ofiar. Kenijskie władze nie podały jednak żadnej informacji, co się stało z napastnikami.

Do ataku przyznała się somalijska islamistyczna organizacja militarna Al-Szabab.

"Usłyszeliśmy huk, a później coś wpadło przez okno do środka. Zobaczyłem rozbite szkło" - relacjonuje kolejny świadek, pracownik salonu urody.

Część uciekała oknami, jednak nie wszystkim się udało. Ci, którzy zostali próbowali ukryć się pod biurkami. Świadkowie słyszeli oficera policji krzyczącego, że w łazience znajduje się granat.

Na szczęście wieczorem kenijskie służby bezpieczeństwa przejęły kontrolę nad zaatakowanym budynkiem.

Jak oświadczył w telewizyjnym wystąpieniu szef kenijskiego MSW Fred Matiang'i: "Siły bezpieczeństwa ewakuowały wielu Kenijczyków i osoby innych narodowości z budynków. Sytuacja jest pod kontrolą, a kraj jest bezpieczny. Terroryzm nigdy nas nie pokona".

W 2015 roku Al-Szabab zaatakowało uniwersytet w Garissie, w Kenii, około 200 kilometrów od granicy z Somalią. 

Zginęło wtedy 148 osób a 79 zostało rannych. Wszyscy terroryści zostali zabici przez kenijskie służby bezpieczeństwa. Według islamistycznej organizacji atak na uniwersytet był zemstą za wysłanie przez kenijski rząd wojsk do Somalii, w ramach sił Unii Afrykańskiej.

Unia Afrykańska wspiera władze w Mogadiszu (stolicy Somalii) walczące z radykalnymi islamistami.

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

7-2 =