Szwajcarzy zablokowali ekstradycję imigranta-przestępcy. Powód? Nie jest wystarczająco inteligentny

Szwajcaria: wielokrotnie skazywany 32-letni Kosowianin nie zostanie na razie wydalony z kraju, gdyż jego inteligencja jest na zbyt niskim poziomie. 

Mężczyna przyjechał do Szwajcarii w wieku siedmiu lat w ramach łączenia rodzin. Na przestrzeni tych lat był wielokrotnie karany, m.in. w 2014 r. został skazany na dwa lata więzienia za zaatakowanie i narażenie życia lub zdrowia -  brał udział w bójce, w wyniku której jedna z ofiar doznała złamania czaszki i ledwie przeżyła. Z tego powodu cofnięto mu pozwolenie na pobyt i został uznany za osobę, która stwarza zagrożenie dla społeczeństwa. Nie zostanie jednak deportowany.

27 maja b.r. Federalny Sąd Najwyższy unieważnił deportację mężczyzny, uzasadniając to w następujący sposób: "Z inteligencją na poziomie wieku od 9 do 12 lat miałby trudności ze znalezieniem własnego domu w kraju, z którego pochodzi i zbudowaniem nowego życia". 32-latek ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem, a jego inteligencja nie pozwala mu na samodzielne życie. Zdaniem sądu, imigrant może pracować jedynie od dwóch do trzech godzin dziennie. 

Innymi słowy, mężczyzna nie jest wystarczająco inteligentny, aby zorganizować swoje życie w Kosowie, jednak może pozostać w Szwajcarii, gdzie stwarza zagrożenie. 

Bazylejski sąd będzie jeszcze badać tę sprawę.

(źródło)

 

 

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

3+1 =