Szokujące sceny. Kilkuset nielegalnych imigrantów okupowało Panteon! [VIDEO]

Kilkuset nielegalnych imigrantów wdarło się do paryskiego Panteonu. Grupa protestantów domagała się rozmowy z premierem w celu zalegalizowania ich pobytu, a także przyznania im lokali socjalnych. 

Protest został zorganizowany przez tzw. "Czarne Kamizelki" ("Gilets Noirs"). Szacuje się, że udział w nim wzięło około 700 osób, a połowa z nich wdarła się do Panteonu, gdzie zabarykadowała drzwi. Na opublikowanych nagraniach słychać m. in. okrzyki "Czego chcemy? Papierów!". Sytuacja była do tego stopnia niebezpieczna, że zdecydowano się ewakuować turystów. 

Demonstranci opublikowali także oświadczenie, w którym stwierdzili, że są "nieposiadających dokumentów i pozbawionych głosu przedstawicieli Republiki Francuskiej". "Nie chcemy już negocjować z ministrem spraw wewnętrznych i jego urzędnikami, chcemy teraz porozmawiać z premierem Édouardem Philippe!" - napisali. 

W wyniku zdarzenia aresztowano 37 osób.

Protest postawiła skomentować m.in. Marine Le Pen. Szefowa Zjednoczenia Narodowego napisała na Twitterze, że "jedyną przyszłością, jaka we Francji spotyka nielegalnych imigrantów, powinno być wyrzucenie z kraju, ponieważ takie jest prawo".

Paryski Panteon pełni rolę mauzoleum, w którym spoczywają m.in. Victor Hugo i Émile Zola. 

(źródło)

SKOMENTUJ

1+5 =