Stagnacja w szwedzkiej gospodarce. 90% bezrobotnych to imigranci

Według opinii ekspertów banku Haldelsbanken, szwedzka gospodarka znajduje się w poważnych tarapatach. W porównaniu do innych krajów należących do Unii Europejskiej czy USA jasnym stało się, iż Szwecja przestaje się rozwijać. Zamiast potęgi gospodarczej, w Szwecji rośnie bezrobocie i to w zastraszającym tempie. Aż 90% niezatrudnionych to imigranci.

Christina Nyman to główna ekonomistka największego banku w tym kraju. Ekspertka ocenia, iż następny rok podobnie jak poprzedni nie przyniesie dobrych wieści dla Szwedów. Prognozowany wzrost wynoszący 1%, w porównaniu do zeszłorocznych statystyk, będzie równy poziomowi inflacji, dlatego wizja ta nie napawa optymizmem.

Dodatkowo obecny ponad 7-procentowy wskaźnik bezrobocia wraz z nadchodzącym rokiem ma powiększyć się o 0,2%. Pracownica banku nie ma też dobrych wiadomości dla zatrudnionych obywateli Szwecji, ponieważ w związku z kryzysem ich płace nie wzrosną, w przeciwieństwie do cen na sklepowych półkach.

Tamtejszy rynek pracy znajduje się w coraz większych tarapatach ze względu na stale powiększającą się dysproporcję pomiędzy skalą bezrobocia wśród rdzennych mieszkańców Szwecji i imigrantów.

Tylko 10% z ogromnej liczby imigrantów którzy przybyli do Szwecji w ostatnich latach, utrzymuje się samodzielnie, bez konieczności korzystania z benefitów w postaci zasiłków. To ogromne obciążenie dla finansów państwa. Bez pracy najwięcej jest młodych przybyszów pomiędzy 18, a 25 rokiem życia. Wolą oni pobierać środki potrzebne do utrzymania z kieszeni szwedzkich podatników i oddawać się działalności przestępczej.

Szwedzkiej gospodarce ewidentnie brak impulsu do wzrostu i rozwoju. W związku ze stale rosnącymi wydatkami i bezrobociem, 8 na 10 szwedzkich gmin będzie zmuszone do ograniczenia budżetu przeznaczonego na pomoc niepełnosprawnym obywatelom państwa oraz rodzinom, odśnieżanie i oświetlanie ulic, w związku ze stale rosnącymi kosztami utrzymania m.in. przyjaciół z Bliskiego Wschodu.

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

5-2 =

Opinie użytkowników

Daniel 30.01.2020 "8 na 10 szwedzkich gmin będzie zmuszone do ograniczenia budżetu przeznaczonego na pomoc niepełnosprawnym obywatelom państwa oraz rodzinom, odśnieżanie i oświetlanie ulic, w związku ze stale rosnącymi kosztami utrzymania m.in. przyjaciół z Bliskiego Wschodu." - że co ku*wa? powinno być ... przeznaczonego na pomoc "przyjaciołom" z bliskiego wschodu w związku ze stale rosnącymi kosztami utrzymania niepełnosprawnych itp."