Soros sfinansuje sieć liberalnych uniwersytetów. Kolejny krok w sianiu propagandy?

Niedawno odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Spotkanie to nie mogło obyć się bez obecności Georga Sorosa i kontrowersji wokół jego osoby. Przedsiębiorca ogłosił oficjalnie, że ma zamiar sfinansować nową globalną sieć uniwersytetów. Placówki zasilane pieniędzmi Sorosa mają promować wartości liberalne i wizję „otwartego społeczeństwa”, które wyznaje pomysłodawca.

Powołanie do życia liberalnych uczelni, w mniemaniu Sorosa jest niezbędne dla ochrony wolności akademickiej przed szerzącym się i rozprzestrzeniającym autorytaryzmem. Globalna sieć uczelni, swój program nauczania oprzeć ma na stworzonym przez bogacza Uniwersytecie Środkowoeuropejskim, który został powołany do życia w Budapeszcie przeszło 30 lat temu. W 2018 roku władze zdecydowały jednak o przeniesieniu siedziby do Wiednia, po tym jak Victor Orban pozbawił placówkę prawa do wystawiania amerykańskich dyplomów.

Nowo powstałe instytucje oświaty, o których mówił Soros w trakcie forum, mają być finansowane za pośrednictwem fundacji, będącej w jego rękach. Miliarder ma zamiar zapewnić szerszy dostęp do "dobrej jakościowo edukacji wspierającej krytyczne myślenie i wolność akademicką".

- "Uważam OSUN za najważniejszy i najtrwalszy projekt w moim życiu i chciałbym, aby został on wdrożony za mojego życia.
Mam nadzieję, że ci, którzy podzielają tę wizję, przyłączą się do nas, czyniąc ją rzeczywistością" - mówił podczas wystąpienia.

-"Przetrwanie otwartych społeczeństw jest zagrożone, a my stoimy w obliczu jeszcze większego kryzysu:
zmiany klimatu. To zagraża przetrwaniu naszej cywilizacji. Te wyzwania zainspirowały mnie do ogłoszenia dziś najważniejszego projektu mojego życia" - kontynuował Soros w trakcie przemowy.

Właściciel ogromnej fortuny w trakcie swojego monologu nawiązywał także do zmian klimatycznych oraz jawnie krytykował polityczne działania Donalda Trampa, nazywając go „największym spośród narcyzów”. Według ekstremalnie bogatego Sorosa prawica stale i niebezpiecznie zaraża swoimi poglądami masy młodych ludzi, dlatego ma on zamiar wpływać na edukację, by głosić jedyne i słuszne poglądy. Słuszne dlatego tylko, że jego własne.

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

4+5 =

Opinie użytkowników

Bacz 29.01.2020 Faktycznie to propaguje komunizm, który jest z gruntu zakłamany i przedstawia się jako postęp podczas gdy jest to ustrój monarchiczny.