Skandynawowie szczuci na własnej ziemi! Kontrowersyjny spot wywołał burzę

Reklama skandynawskich linii lotniczych wywołuje burzę wśród rodowitych Duńczyków, Norwegów oraz Szwedów. Czy ich reakcja faktycznie była przesadzonym efektem nacjonalizmu? Czy być może Skandynawowie mają dość ustępowania mniejszościom we własnym kraju?

Scandinavian Airlines ruszyło niedawno z nową kampanią marketingową. W trzyminutowym spocie pracownicy agencji & Co w Kopenhadze udowadniali Skandynawom, że nic z rzeczy uważanych za rodzime, tak naprawdę nie jest dziełem rdzennych mieszkańców tych terenów.

- „Co jest naprawdę skandynawskie?”

- „Absolutnie nic. Wszystko zostało skopiowane” – tak brzmiał tekst kontrowersyjnej reklamy.

W związku z przesłaniem hasła urażeni poczuli się mieszkańcy Danii, Norwegii oraz Szwecji, oskarżając firmę o rasizm. Reklama w związku z oburzeniem opinii publicznej zniknęła z widoku niedługo po emisji.

- „SAS, ze swoim paskudnym filmem z kampanii, pluje na wszystko, co naprawdę jest norweskie, szwedzkie i duńskie”- brzmiał wpis na Twitterze rzecznika prawicowej Duńskiej Partii Ludowej – Sorena Espersena.

Według przedstawicieli środowisk lewicowych oraz mniejszości narodowych, oburzenie rodowitych Skandynawów w związku z publikacją spotu godzącego w ich tożsamość kulturową, to przejaw rasizmu i wzrastających w społeczeństwie tendencji nacjonalistycznych.

Obrońców multikulturalizmu razi brak tolerancji szczególnie w stosunku do przybyszów z krajów afrykańskich i Bliskiego Wschodu. Nie wspominają oni jednak o faktycznych przyczynach tej niechęci, takich jak wzrost przestępczości, brak chęci asymilacji, czy obciążeniach dla gospodarki, które z pewnością stanowią bezrobotni i roszczeniowi uchodźcy.

W takim samym tonie zamieszanie w związku z publikacją spotu opisuje Al- Jazeera. Dziennikarze arabskich mediów ukazują Duńczyków, Norwegów oraz Szwedów ponoszących konsekwencje własnej gościnności i polityki otwartych ramion, jako bezwzględnych i nietolerancyjnych w związku z tym, że chcieli oni obronić własną tożsamość. Jak widać wolność słowa w obecnych czasach jest luksusem przeznaczonym tylko dla niektórych uprzywilejowanych...

Nagranie

Źródło

SKOMENTUJ

7-3 =
pablo 13.05.2020 W Szwecji wszystko jest nasze,oprocz moze jakiegos kajaka Wikingow.