Są bite, poniżane i wykorzystywane. Dramat dziewczynek zmuszanych do ślubów

Jedną z żon proroka Mahometa była A'isza, którą poślubił, kiedy miała 6 lat. Małżeństwo mogło jednak zostać skonsumowane dopiero gdy dziewczynka skończyła 9 lat, czyli po ucieczce proroka z Mekki do Medyny. Czy takie śluby są nadal tolerowane?

Kilka lat temu próbowano w Jemenie uchwalić ustawę, która miała podnieść wiek dziewczyny, zezwalający na małżeństwo do 17-go roku życia. Ustawy ostatecznie nie uchwalono, gdyż spotkała się z krytyką obrońców prawa islamskiego, którzy uznali, że nie jest zgodna z szariatem. Jeden z posłów stolicy Jemenu, Mohammed Al-hamzi, w wywiadzie dla National Geographic powiedział "Allah zakazałby małżeństw w młodym wieku, gdyby były niebezpieczne. Nie możemy zakazać czegoś, czego nie zakazał Allah"(źródło).

Małoletnie żony to norma

Sohaili w wieku 10 lat została żoną 60-letniego Ahmada. Dwa lata później udzieliła wywiadu szwedzkiej korespondentce portalu Expressen,  Magdzie Gad. Okazało się, że jej mąż po prostu wykupił swoją żonę, a ojciec dziewczynki bez wahania się zgodził. Ahmad ma jeszcze dwie żony,  które również poślubił, gdy te były małoletnie. Dziewczynka wyznała, że gdy mężczyzna uzna, że Sohaili w jakiś sposób przynosi mu wstyd przed innymi muzułmanami, bije ją i ogranicza jej wolność.

W zeszłym roku świat obiegło nagranie, na którym około 13-letnia dziewczynka, ubrana w tradycyjny muzułmański strój panny młodej, siedzi na krześle u boku męża. W pewnym momencie muzułmaninowi coś przestaje się podobać i z całej siły uderza dziewczynę w twarz. Jak zareagował na to tłum weselnych gości? Brawami i okrzykami aprobaty. Brak zdziwienia czy oburzenia sytuacją może sugerować, że przemoc podczas ślubu nie była dla nich nowością.

Takie tradycje raczej nie szybko ulegną zmianie

Mąż chwali się młodą żoną i ją wykorzystuje, a ojciec jest dumny, że "wydał” córkę za mąż. Pooran Valavioun, irański doradca ministra sprawiedliwości, powiedział: „Małżeństwo jest kwestią osobistą i władze w to nie ingerują" (źródło).

SKOMENTUJ

2×1 =
Ściana 18.02.2019 Dar - Pewnie swoją żonę też bijesz, więc jest to dla Ciebie jak najbardziej normalne ...
dar 18.02.2019 no i co kraj to obyczaj ...nie widzę w tym nic złego