Robaki nie są częścią Twojego jadłospisu? Okazuje się, że to oznaka... rasizmu!

Twórcy filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez telewizję Al.- Jazeera uważają, że na europejskich stołach nie goszczą insekty ze względu na "demonizację" tego typu pokarmów. Wszystko za sprawą rasistowskiego stereotypu, którego twórcą był sam Krzysztof Kolumb i jemu podobni.

Film autorstwa Yara Elmjouie pt.: "Dlaczego robaki są białkiem przyszłości" oprócz wychwalania gastronomicznego potencjału insektów różnej maści zawiera nawiązanie do rasizmu, z którego oczywiście słyną biali mieszkańcy kuli ziemskiej.

Według dziennikarza ludzie obawiają się i mają zły stosunek do jadalnych owadów, gdyż "europejscy kolonizatorzy demonizowali tę potrawę ukazując w ten sposób rdzennych mieszkańców jako dzikusów, którzy jedzą owady".

Za pomocą filmu Elmjouie chce przeformować świadomość społeczeństwa, aby "wytyczyć przyszłości nowy kierunek, tak, aby była w pełni uwolniona od źle sformułowanych przez kolonizatorów światopoglądów".

Pracownik arabskiej telewizji skomentował sprawę także na portalach społecznościowych: "Te wczesne rasistowskie charakterystyki odegrały rolę w kształtowaniu późniejszych koncepcji owadów jako obrzydliwych" – tweetuje Elmjouie.

To prawda, że jedzenie owadów jest częścią kulinarnych zwyczajów sporej części świata - żywią się nimi prawie 2 miliardy ludzi, w tym żądni wrażeń turyści. Czy jednak Europejczycy nie jedzą ich tylko i wyłącznie dlatego, że są rasistami albo uważają, że tylko "dzikusy" mogą się nimi żywić? Takie przedstawienie sprawy jest zdecydowanie nadużyciem. 

Mieszkamy w różnych częściach świata - co kraj to obyczaj. Każda narodowość, czy grupa etniczna posiada własne nawyki żywieniowe. Uwarunkowane jest to położeniem geograficznym, dostępnością konkretnych towarów, a także kulturą i "tradycją pokarmową".

Yara Elmjouie to osoba współtworząca grono dziennikarzy Al.- Jazeery. Obecnie zajmuje się tworzeniem serii dokumentalnej (przypominającej program rodzimego Przemka Kossakowskiego), gdzie wciela się w różne role i postacie.

(źródło)

Źródło

SKOMENTUJ

5-3 =
Lzk 02.11.2019 A wy to w dodatku opisaliscie czarną czcionką na białym tle!