Radykalny wyznawca islamu zatrzymany. Marokańczyk chciał zaatakować w Barcelonie

Współpraca FBI i hiszpańskiej policji doprowadziły do udaremnienia ataku w Barcelonie. Marokański mężczyzna podejrzany o wyznawanie zradykalizowanego islamu i Państwa Islamskiego został zatrzymany.

Według hiszpańskiej policji i Hiszpańskiej Gwardii Cywilnej (formacja paramilitarna, stanowiąca część Sił i Korpusów Bezpieczeństwa Państwowego Królestwa Hiszpanii. Podległa Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwu Obrony) marokański mężczyzna planował ataki terrorystyczne na terenie Barcelony. Mężczyzna był powiązany z ISIS i przez ostatnie kilka dni w czasie ścisłej blokady spowodowanej koronawirusem szukał celów swoich ataków. Zatrzymany mężczyzna znacznie uaktywnił się po 4 latach obserwacji - łamał ograniczenia wprowadzone przez państwo i stosował skomplikowane środki bezpieczeństwa, które miały zmylić policję. Służby zaniepokoiło również wezwanie ISIS do ataku w Europie Zachodniej.

Jak podaje Hiszpańska Gwardia cywilna: "Od czasu, gdy koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się w całej Europie, doszło do pojedynczych ataków terrorystycznych z użyciem noży lub pojazdów. Aresztowany użył mediów społecznościowych, aby głosić swoją lojalność wobec ISIS i nienawiść do Zachodu. Oficerowie nadzoru zauważyli, że zaczął lekceważyć zasady blokowania określone w stanie wyjątkowym, stosował środki bezpieczeństwa, gdy przemieszczał się po Barcelonie, co mogło sugerować, że szukał możliwych celów".

Marokańczyk stanie przez sądem karnym w Madrycie. Dwa tygodnie wcześniej hiszpańska policja zatrzymała Abdela-Majed Abdel Barego, brytyjskiego rapera uznawanego za jednego z głównych bojowników ISIS w Europie.

Źródło:

https://www.foxnews.com/world/spanish-police-fbi-radical-islamic-terror-plot-barcelona

 

 

 

SKOMENTUJ

5+1 =