Zatrzymano islamistę pochodzenia ukraińskiego, który planował w Polsce przeprowadzić zamach!

ABW dokonało zatrzymania mężczyzny podejrzanego o przygotowywanie się do zamachu terrorystycznego. Śledczy uważają, że obywatel Ukrainy, Maksym S., który niedawno przeszedł na islam, planował zamach na galerię handlową w Puławach.

Jak podała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej, prokurator Ewa Bialik, "nadzorujący śledztwo Agencji wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie postawił mu zarzuty, a sąd zaakceptował jego wniosek o trzymiesięczny areszt".

Jak wytłumaczyła prokurator, mężczyzna mieszkający od dwóch miesięcy w Polsce, miał "swym zachowaniem w relacjach z innymi osobami wzbudzać uzasadnione obawy, że czyni przygotowania do przeprowadzenia eksplozji materiałów wybuchowych, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach". 

Według Stanisława Żaryna, rzecznika prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Maksym S. rozważał atak z użyciem samochodu pułapki, ładunków wybuchowych lub broni palnej, a "zamach miał przygotowywać co najmniej od 1 października działając w Puławach i Warszawie".

Jak dodał Żaryn, "ABW ustaliła, że mężczyzna zapoznawał się z materiałami o charakterze terrorystycznym, a o swoich planach opowiadał współpracownikom oraz osobom ze swojego otoczenia".

Według ABW S. w ostatnich tygodniach zmienił wyznanie na islam, przyjmując nowe imię - Muhamat. Mężcyzna miał również ulec silnej radykalizacji.

"Będąc w Warszawie mężczyzna przebywał w towarzystwie cudzoziemców prezentujących radykalne podejście do zasad islamu. Utrzymywał bliskie kontakty z cudzoziemcami, m.in. z Tadżykistanu, a także obywatelami Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej" - wytłumaczył rzecznik. 

Zatrzymanemu postawiono zarzuty przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach oraz formułowania gróźb karalnych. 

(źródło)

Źródło

SKOMENTUJ

1×4 =
Grabek 23.12.2019 Ukrainiec muzułmanin - to podwójne zło.