Przełom w Arabii Saudyjskiej. Kobiety będą dostawały wiadomości SMS z powiadomieniem o... rozwodzie!

Nowe rozporządzenie prawne w Arabii Saudyjskiej gwarantuje kobietom, że będą informowane o zakończeniu ich małżeństwa za pomocą wiadomości SMS.

Informację o tym, że partner postanowił zerwać małżeńską więź ze swoją partnerką, obywatelki Arabii Saudyjskiej otrzymywać będą na telefon. Należy dodać, iż jest to dla nich pewnego rodzaju przełom, ponieważ do tej pory w wielu przypadkach kobiety te nie wiedziały nawet, że zostały rozwódkami, jeśli ich mąż nie postanowił ich o tym powiadomić osobiście. Dochodziło do takich sytuacji, że kobiety przez wiele lat żyły w nieświadomości, że nie są już żonami...

Arabia Saudyjska to kraj o bardzo konserwatywnym prawie, w którym wolność kobiet jest znacznie ograniczona. Do rozwodów dochodziło tam bardzo często, oczywiście z powództwa mężczyzny i bez obecności na sali sądowej małżonki. Sytuacja dla Europejczyków może być szokująca, ale w państwach gdzie dominującą ideologią jest islam, to część codzienności. Dodajmy, że dopiero od zeszłego roku Saudyjki uzyskały prawne pozwolenie na prowadzenie pojazdów. Nadal nie mogą one np. samodzielnie starać się o paszport czy wyjazd z kraju, a nawet otwierać kont w bankach.


Dla Saudyjek takie doniesienia są pewnego rodzaju przełomem. Dla nas mogą jednak stanowić potwierdzenie tego, jak bardzo Islam i ideologia za nim idąca, są sprzeczne z wartościami i prawami człowieka, które przez wieki wypracowała Europa.

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

3+7 =