Polscy europosłowie przeciwko ratowaniu "uchodźców" z Afryki! Z kilkoma wyjątkami...

Europosłowie PO oraz PSL nie poparli rezolucji, która wzywa do wsparcia operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Śródziemnym. Głosowanie odbyło się w czwartek w Parlamencie Europejskim. 

Dwóch głosów - tyle dokładnie zabrakło do przyjęcia (prawnie niewiążącej) rezolucji. Europosłowie PO (w większości), PSL i PiS zagłosowali przeciwko, za byli przedstawiciele lewicy (SLD i Wiosny).

O ile stanowisko PiS było do przewidzenia, o tyle decyzja PO i PSL wywołała pewnego rodzaju zaskoczenie. Nie wszystkim się to spodobało. 

"Polscy posłowie PiS i PO przeciwko ratowaniu uchodźców na Morzy Śródziemnym. Hańba" - napisała na Twitterze Ewa Siedlecka z "Polityki".

Głos zabrała również eurodeputowana Janina Ochojska, która z przyczyn zdrowotnych nie mogła wziąć udziału w głosowaniu.

"Bardzo jestem zawiedziona głosowaniem grupy EPP. Gdybym była obecna (jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu leczenie raka piersi, które mnie teraz bardzo osłabia) głosowałabym tak jak Róża Thun "ZA". Zawiedziona małą znajomością problemów przez polskich europarlamentarzystów migracji, uchodźstwa i roli NGO's, które jak mogą ratują honor Europejczyków" - skomentowała. 

"Zawsze stoimy po stronie ofiar, szczególnie tych, które nie mając innego wyboru, uciekają z miejsc konfliktu łodziami przez Morze Śródziemne. Propozycje Parlamentu muszą być jednak wykonalne i w pełni szanować prawo międzynarodowe i unijne" - zaznaczyli europosłowie PO-PSL.

Przeciwko rezolucji zagłosowali m.in.:

PO-PSL: Bartosz Arłukowicz, Jerzy Buzek, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Ewa Kopacz, Andrzej Halicki, Jan Olbrycht, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski.

Z PiS (m.in.): Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel,  Beata Kempa, Izabela Kloc, Elżbieta Rafalska, Beata Mazurek, Beata Szydło, Anna Zalewska, Ryszard Legutko.

Od głosu wstrzymali się:

Danuta Hübner i Adam Jarubas.

Za rezolucją:

Róża Thun (PO), Sylwia Spurek (niezależna), Robert Biedroń, Łukasz Kohut (Wiosna), Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Balt, Marek Belka (SLD). 

(źródło, dokładne dane str. 194)

SKOMENTUJ

6-3 =
Darek 09.03.2020 Euro deputowani - znormalnieli? Niech róża i ochojska wezmą sobie kilku do domu! Wtedy pogadamy !
Marek 30.12.2019 Brawo nareszcie coś konkretnego
Krisu 07.11.2019 A jak zachowują się Ci którzy uciekają przed tym co dzieje się u nich??atakują tych którzy byli za ich wpuszczeniem atakujac ludzi w tym glownie kobiety i gwałca je ale o tym juz cisza co?Co do politykow PO i PSL to sa ludzie ktorzy robią to co każe im Bruksela nie obchodzą ich nasi obywatele bo widząc to co się dzieje na zachodzie dalej sa za tym co do prowadziło Zach Europę do upadku...Patrząc na to z boku moim zdaniem Lewica chce doprowadzić do załamania kultur w wielu krajach nie patrząc na konsekwencje....dziwi mnie też to ze Europejczycy nic z tym nie robią?? nie wiem stwierdzili że może za późno??Nie rozumiem??Nigdy nie jest za późno!by bronić swoich bliskich kraju religii kultury i naszych praw!Nie jestem rasista nigdy nie byłem ale jak patrze jak ludzie ktorzy dopuszczają się gwałtów i przemocy wobec innych sa zaraz wypuszczani jakby nic się nie stało a przeciętny Europejski obywatel wskakuje na puche nie wiadomo za co??Na zakończenie odnośnie imigrantów Polska przyjęła setki tysięcy jak nie kilka milionów Ukraińców i nie ma nic przeciwko bo to sa ludzie ktorzy przyjechali do pracy i akceptują nasze prawo i nie chcą niczego nikomu narzucać bo wiedzą że nie sa u siebie a chcą tylko normanie żyć...
Sylwester 01.11.2019 To ochojska weź ich do siebie do domu unia dała im 633 miliony euro a nas Polaków by karami okładali
Pol 31.10.2019 I bardzo dobrze bo niby czemu uciskają w 99% mężczyźni a nie całe rodziny skoro tam wojna. I jaka wojna ?