PILNE: W Polsce powstanie kolejny meczet?

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce powstanie kolejne miejsce kultu muzułmańskiego. Prezydent Białegostoku wydał decyzję o warunkach zabudowy dla Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej - podał portal Dzień Dobry Białystok. 

Tadeusz Truskolaski miał jeszcze przed wigilią, 16 grudnia, podpisać decyzję, która zezwala muzułmanom na postawienie budynku w środku osiedla Piasta (ul. Piastowska). Jak podał portal, MZR (na własnościowej działce) planuje w tym miejscu wybudować meczet o wysokości 16 metrów, czyli wyższy od zabudowań w okolicy. 

Oficjalnie chodzi o "inwestycję polegającą na budowie budynku Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku wraz z dominantą wysokościową". Na ten moment na terenie należącym do MZR od 2017 roku, znajduje się stary, drewniany dom, który pełni funkcję "domku modlitwy". Co ciekawe, już w styczniu 2018 pojawiły się pierwsze plany dot. budowy meczetu w Białymstoku. Mufti Tomasz Miśkiewicz zapowiedział wówczas, że prace sfinansuje... Arabia Saudyjska. Pomysł ten wzbudził wówczas ogromne kontrowersje. 

Mieszkańcy mają czas jedynie do piątku (3 stycznia) na zgłoszenie sprzeciwu. 

Decyzja zapadła po cichu i to w szczególnym czasie, kiedy wielu Polaków było już pochłoniętych przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. 

O głos w sprawie portal pch24.pl poprosił rzecznika MZR, który przekazał następujący komunikat:

"Od kilkudziesięciu lat gnieździmy się w małym, drewnianym domku w Białymstoku. Kiedy przyjeżdżają do nas goście, często dyplomaci, aż wstyd ich przyjmować w tej ciasnocie, dlatego chcemy przenieść siedzibę związku do większego obiektu, który obecnie obiecał nam przekazać rząd Arabii Saudyjskiej".

W rozmowie przekazał on również, że zgodnie z planem w nowym budynku ma się mieścić m.in. sala modlitwy, sala wystawowa i pomieszczenie przeznaczone do narad i spotkań. 

Przypomnijmy, że na ten moment w Polsce znajduje się pięć czynnych meczetów:

- trzy współczesne (dwa w Warszawie, jeden w Gdańsku)

- dwa zabytkowe (drewniany meczet w Kruszynianach został wybudowany w XVIII wieku przez Tatarów; meczet w Bohonikach pochodzi natomiast z drugiej połowy XIX wieku).

(źródło)

SKOMENTUJ

6+2 =
Saper 31.12.2019 Na pewno nie w polsce
domizar 31.12.2019 Pod warunkiem ,że w kraju sponsora,zostanie wybudowany Kościół katolicki o takich samych parametrach
Ariel 31.12.2019 W zupełnosci wystarczy
Adam 31.12.2019 O 5 za duzo. Nie dla islamu!!!!
JJ 31.12.2019 NIE MA ZGODY NARODU NA TO !!!