Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce! Aktualna sytuacja w Polsce i na świecie, mapa zakażeń

Zmarła pierwsza osoba w Polsce, która była zarażona koronawirusem. Informację o śmierci 57-letniej kobiety podał zastępca prezydenta Poznania.

57-latka była hospitalizowana na oddziale zakaźnym Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu. Od samego początku jej stan był ciężki - miała ostrą niewydolność oddechową i objawy ciężkiego zapalenia płuc. Jak informował rzecznik prasowy szpitala, kobieta była podłączona do respiratora i wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Na oddziale zakaźnym tego samego szpitala przebywają także bliscy ofiary - mąż i córka. Ich stan jest dobry. Kobieta miała się zarazić od osoby, która była we Włoszech.

Koronawirus (COVID-19) po raz pierwszy wykryto w grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Szybko podano, iż źródłem wirusa mogą być zwierzęta z tego regionu. Od tego czasu wirus dotarł już do ponad 100 krajów i regionów na świecie. 

Koronawirus w Polsce

Na dzień 12.03.2020 r. (13:00) w Polsce jest zdiagnozowanych 47 przypadków zachorowań na COVID-19. Wczoraj, 11 marca, premier Mateusz Morawiecki na zwołanej konferencji przekazał, iż od poniedziałku na dwa tygodnie w całym kraju przestają pracować placówki oświatowe (w tym żłobki i uczelnie wyższe). W czwartek i piątek nauczyciele będą pełnili dyżury w szkołach, ale już na konferencji premier zachęcał rodziców, do pozostawienia dzieci w domach. Zamknięte zostaną również kina, placówki kultury, teatry oraz uczelnie artystyczne.

Koronawirus na świecie

WHO ogłosiło stan pandemii. Na dzień 11.03.20 odnotowano 119134 zakażenia wirusem na świecie, stwierdzono 4285 zgonów (z powodu Koronawirusa) i wyleczono 65779 osób. Poniżej na bieżąco aktualizowana mapa podstawie danych Johns Hopkins CSSE z zachorowaniami na koronawirusa:

 

Największa liczba zakażeń jest w m.in.: Chinach - 80956 osób, we Włoszczech - 10149, Iranie  -8042, Korei Południowej - 7755, Niemczech - 1565, Francji - 1784 i Hiszpanii - 1695 osób.

Koronawirus jakie są objawy?

Najczęstsze objawy to gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. Niektóre osoby mogą odczuwać ból, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Przebieg choroby zazwyczaj przechodzi początkowo łagodnie i większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez leczenia klinicznego. Dużą grupą ryzyka są natomiast osoby starsze, głownie z problemami z sercem, cukrzycą, wysokim ciśnieniem czy chorujące na inne ciężkie choroby. Ważne, aby osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami z oddychaniem, kierowały się po pomoc medyczną.

Obecnie nie ma szczepionki ani leków leczących wirusa. Leczenie jest stosowane objawowo, czyli najprościej mówiąc jest ukierunkowane na łagodzenie objawów. Warto stosować podstawowe środki ochronne czyli: częste mycie rąk, zakrycie kaszlu zagiętym łokciem, utrzymywanie odległości 1 metra od osób, które kichają lub kaszlą.

Źródła:

https://dziennikzachodni.pl/koronawirus-w-polsce-zamkniete-szkoly-przedszkola-zlobki-i-uczelnie-wyzsze-zapowiada-premier-morawiecki/ar/c1-14850083

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

https://stronazdrowia.pl/koronawirus-sarscov2-skad-sie-wzial-i-dlaczego-jest-grozny-czy-i-kiedy-dostepna-bedzie-szczepionka/ar/c14-14814928

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zasieg-koronawirusa-covid-19--mapa-,artykul,43602150.html

 

 

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

6-3 =