Paryż: Muzułmanie organizują zamieszki na przedmieściach. Chcą zniesienia kwarantanny

Masowe protesty i burdy trwają w podparyskich przedmieściach od niedzieli. Muzułmanie postanowili wyjść na ulice i wyrazić niezadowoleniem z panujących we Francji obostrzeń związanych z trwającą obecnie pandemią COVID-19. Według mieszkańców imigranckich dzielnic funkcjonariusze służb porządkowych znacznie przekraczają uprawnienia nadane im w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa. W ich mniemaniu policja nadużywa swojej władzy.

Starcia z policją rozpoczęły się w niedzielny wieczór w miejscowości Villeneuve-la-Garenne, w północnej części miasta. Protestujący bez opamiętania ciskali w funkcjonariuszy kamieniami i materiałami pirotechnicznymi. W odwecie policjanci potraktowali ich gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Demonstranci niszcząc budynki i infrastrukturę wyrażali swoje niezadowolenie z pracy tamtejszych służb porządkowych. Według imigranckiej części mieszkańców francuska policja wykorzystuje epidemię koronawirusa do prześladowania mniejszości islamskiej, w dzielnicach przez nią opanowanych. Demolujący miejscowość reprezentanci grupy etnicznej domagali się także skrócenia kwarantanny przedłużonej przez prezydenta Macrona do 11 maja.

Rzeczywistym powodem, dla którego muzułmanie wyszli na ulicę miało być mające miejsce dzień wcześniej zderzenie nieoznaczonego samochodu policyjnego z motocyklistą. W skutek zdarzenia 30-letni imigrant zmarł. Bliscy ofiary wypadku stwierdzili, że incydent komunikacyjny był efektem lekkomyślności policji oraz niechęci wymierzonej w mniejszości etniczne. Wraz z innymi mieszkańcami miasteczka rodzina zmarłego postanowiła zorganizować protest, który szybko wymknął się spod kontroli i przerodził w zamieszki.

Raz za razem do mediów wyciekają doniesienia o łamaniu zasad funkcjonowania społecznego i niezbędnej do opanowani wirusa izolacji przez muzułmanów. Rodowici Francuzi skarżą się także na to, iż w niektórych częściach ich kraju są traktowani o wiele surowiej niż ich ciemnoskórzy sąsiedzi. Z drugiej strony docierają też informację na temat brutalnych interwencji policji wśród przedstawicieli islamskiej mniejszości.

Źródło

SKOMENTUJ

8-3 =