Oficjalne wyniki wyborów w Afganistanie. Prezydent spotka się z talibami by rozmawiać o przyszłości kraju

Wyniki wyborów, które odbywały się w wrześniu 2019 roku w Afganistanie, w końcu zostały oficjalnie ogłoszone. Prezydentem na kolejną kadencję został Aszraf Ghani z wynikiem 50,64 procent głosów. W głosowaniu wzięło udział 2,6 mln z 9,6 mln obywateli uprawnionych do głosowania. Długie prace Komisji Wyborczej były spowodowane szeregiem podjętych działań przeciw oszustwom wyborczym. W związku z tym 19 października (tak jak początkowo planowano) nie ogłoszono rezultatu wyborów.

Aszraf Ghani wrócił do Afganistanu po 24 latach nieobecności, w trakcie których studiował na Uniwersytecie Harvarda i Uniwersytecie Stanforda w USA, był pracownikiem Banku Światowego, wykładał na Uniwersytetach w Kabulu, Danii, Uniwersytecie Kalifornijskim oraz Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od 2014 roku jest prezydentem Afganistanu.

Prezydent ma w niedługim okresie podjąć negocjacje z talibami, którzy uzgodnili siedmiodniowe porozumienie z Stanami Zjednoczonymi Ameryki o ograniczeniu przemocy w Afganistanie. Obecnie talibowie nie chcieli negocjować z rządem afgańskim, uznając go zależny od USA.

Ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało, że odpowie z odwetem na ataki talibów, gdy te wystąpią po porozumieniu o ograniczeniu przemocy.

Od 2011 roku USA zaczęła ograniczać udział swoich wojsk w Afganistanie. Aktualnie ok. 13 tys. żołnierzy przebywa na terenie tego kraju. Obecna względnie stabilna sytuacja w kraju może doprowadzić do całkowitego wycofania się żołnierzy amerykańskich.

Źródło:

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/afganistan-komisja-wyborcza-aszraf-ghani-wygral-wybory-prezydenckie,373323.html

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

7-2 =