Holandia: Muzułmanie chcą nadawać "Allahu akbar" z głośników!

Amsterdam: Muzułmanie chcą nadawać wezwanie do modlitwy słowami "Allahu akbar" przez system dźwiękowy. Cel? Szerzenie islamu wśród mieszkańców miasta. 

Imam Yassin Elforkani z Blauwe Moskee uważa, że w ten sposób islam stanie się bardziej widoczny w przestrzeni publicznej, a w efekcie mieszkańcy miasta przyzwyczają się do tej religii. "Nie chcemy tym prowokować, ale staramy się znormalizować tradycje islamskie" - podkreślił w rozmowie z Het Parool.

"Z powodu międzynarodowego terroryzmu ludzie nadal kojarzą Allahu akbar z przemocą lub nędzą, podczas gdy wielu odwiedzających nasz meczet postrzega to jako coś medytacyjnego. Adhan [wezwanie do modlitwy - przyp. redakcji] może przyczynić się do tego, że islam stanie się w końcu postrzegany jako coś normalnego w Holandii".

Muzułmanie podkreślają, że skoro chrześcijanie mogą używać dzwonów, to oni powinni mieć prawo do nadawania "Allahu akbar" przez głośniki.

Imam nie kryje także swojego oburzenia faktem, iż władze Amsterdamu nie okazują im zrozumienia. Co więcej - miasto ma się nawet starać zniechęcić muzułmanów do używania głośników w trakcie Adhan. Jako dowód imam podał umowę dzierżawy gruntów, z której wynika iż na terenie powstającego meczetu zabronione jest "wzmocnione, publiczne wzywanie do modlitwy".

W Amsterdamie znajduje się około 42 meczetów.

(źródło)

SKOMENTUJ

7×7 =