Premier Kanady potwierdza: ukraiński samolot został zestrzelony przez Iran! Zginęło 176 osób

* Aktualizacja, 21:11 *

W trakcie konferencji premier Kanady został zapytany o to, czy odpowiedzialność za katastrofę ponoszą również Stany, które kilka dni temu doprowadziły do eskalacji konfliktu amerykańsko-irańskiego. 

"Jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski. Dowody wskazują, że to była prawdopodobna przyczyna [zabójstwo Sulejmaniego - przyp. red.], ale musimy przeprowadzić pełne, kompletne i wiarygodne dochodzenie w celu ustalenia, co dokładnie się wydarzyło. O to wzywamy i właśnie tego oczekujemy” - odpowiedział.

Premier Kanady potwierdził, że ukraiński samolot został zestrzelony przez Iran. "Mamy informacje z wielu źródeł, zarówno od naszych sojuszników, jak i naszego własnego wywiadu, które wskazują, że samolot został zestrzelony przez rakietę irańskiej obrony przeciwlotniczej. Mogło to zdarzyć się przypadkowo" - powiedział  Justin Trudeau w trakcie konferencji prasowej. 

Polityk podkreślił, że w tej sprawie potrzebne jest "dokładne i wiarygodne śledztwo". "Jest niezwykle ważne, żeby na miejscu wypadku zostało przeprowadzone dogłębne śledztwo z międzynarodowymi partnerami" - wskazał.

Kilka godzin wcześniej amerykańskie media, powołując się na źródło z Pentagonu, poinformowały, że ukraiński samolot został zestrzelony przez przypadek. 

Zdaniem Newsweeka samolot został zestrzelony przez pomyłkę przez irańską obronę przeciwlotniczą. Ukraiński boening miał zostać trafiony przez rakietę Tor-M1 rosyjskiej produkcji.

Swoje zaniepokojenie wyraził już prezydent USA. "To nie był nasz system. Nie mamy z tym nic wspólnego. Samolot leciał w dosyć ostrej okolicy i ktoś mógł się pomylić. Niektórzy mówią, że powód był mechaniczny. Moim własnym zdaniem to nie jest nawet pytanie" - przekazał Donald Trump w trakcie konferencji prasowej.

Do tragedii doszło wczoraj tuż po starcie, niedaleko Teheranu. Na pokładzie znajdowało się 176 osób, nikt nie przeżył. Początkowo ambasada Ukrainy w Iranie wydała oświadczenie, w którym przekonywano, iż do wypadku doszło prawdopodobnie z powodu awarii silnika. Wykluczono wówczas motywy terrorystyczne. Niedługo później komunikat zniknął z ich oficjalnej strony. Katastrofa wydarzyła się zaledwie kilka godzin po irańskim ataku rakietowym na bazy amerykańskie w Iraku. 

Na pokładzie 82 było Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (w tym dziewięciu członków załogi), 10 Szwedów, 7 Afgańczyków i 3 Niemców.

(źródło)

 

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

4+2 =