Kontrowersyjna homilia abp. Jędraszewskiego. Nagranie zostało zbanowane przez YouTube!

W ostatnich dniach głośno było o homilii, którą podczas mszy świętej, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wygłosił metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Całość była transmitowana w "Telewizji Trwam".

Co takiego wzbudziło kontrowersje i dlaczego zapis kazania umieszczony przez "Radio Maryja" został usunięty przez administrację YouTube'a?

"Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa" - tak brzmiała czwartkowa homilia. Według niektórych, wypowiedź arcybiskupa ma charakter nienawistny wobec mniejszości seksualnych.

W poniedziałek wieczorem, Radio Maryja ogłosiło na Twitterze, że umieszczony film "został usunięty, ponieważ narusza zasady dotyczące szerzenia nienawiści".

Co więcej, Radio od administracji serwisu dostało informację, co się stanie, gdy rozgłośnia dostanie kolejne ostrzeżenia: po jednym nie będzie można publikować treści przez tydzień, po dwóch - przez dwa tygodnie, a po trzech - w ciągu 90 dni kanał zostanie trwale usunięty.

Pomimo usunięcia nagrania z serwisu, zapis jest dostępny bezpośrednio na stronie Radia.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych postanowił złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia  przestępstwa przez arcybiskupa: "Publicznie wypowiadał treści, które w opinii Ośrodka można zakwalifikować jako wpisujące się w propagowanie zakazanego totalitarnego faszystowskiego ustroju państwa" - podano w oświadczeniu.

Całą sytuację skomentowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy: "CMWP SDP z oburzeniem przyjmuje usunięcie homilii abpa Marka Jędraszewskiego z profilu Radia Maryja w sieci społecznościowej YouTube i apeluje o cofnięcie tej decyzji oraz zaniechanie takiego działania w przyszłości. Jest to skandaliczne naruszenie zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa". 

 

AKTUALIZACJA

Google przyznało się już do błędu. "Rzadko podejmujemy decyzję o blokadzie, która jest błędna. Jeśli tak się stanie, po weryfikacji przywracamy treści. Oceniając je bierzemy pod uwagę kontekst, np. to, czy materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego. Dlatego wideo wróciło na YT" -  napisała na Twitterze Marta Poslad, szefowa działu polityki publicznej i relacji rządowych Google’a w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jakie jest Wasze zdanie?

(źródło)

SKOMENTUJ

9+2 =
Realista 06.08.2019 Faszyzm ofiary drugiej wojny światowej około 70 mil ludności Tzw czerwona zaraza ponad 100 mil ofiar ile tak zwana tęczowa zaraza ma na swym koncie ofiar i dodam że odkad istnieje chrześcijaństwo to kościół przez wieki wymordował w imię Boga miliardy ludzi a teraz jest pielgrzymka i nie uwierzę że nie ma wśród nich mniejszości seksualnych
123 06.08.2019 Ten caly lewacki osrodek monitorowania powinien byc juz dawno zlikwidowany.
Marek 06.08.2019 Ma rację,zarazy i choroby trzeba tępić i leczyć
Slovak 06.08.2019 Komunisti zakazovali kostol?