Rząd zakazał islamskiej praktyki. Muzułmanie będą musieli się dostosować, bo inaczej trafią za kratki!

W Indiach 12% mieszkańców tego kraju stanowią muzułmanie. W związku z tym stanowią najliczniejszą mniejszość religijną na terenie tego ogromnego kraju, szczególnie na terenach zaraz przy granicy Indii z Pakistanem. Teraz hindusi stają po stronie muzułmanek, które zgodnie z wynikającym z Księgi Koranu zwyczajem, mogły zostać rozwódkami bez własnego udziału w sprawie o zakończenie związku małżeńskiego.

Hindusi od lat walczą o zachowanie własnej tożsamości w obawie o rozprzestrzeniającą się wojującą wersję Islamu. Indie w swoich działaniach wydają się zdecydowanie bardziej skuteczne niż niektóre europejskie państwa, w których istnieją dzielnice kontrolowane przez prawo szariatu.

Ostatnio hinduskie władze wydały oficjalny zakaz przeprowadzania rozwodów w muzułmańskich społecznościach na podstawie trzykrotnego wypowiedzenia przez mężczyznę słynnego „talaq”. Minister sprawiedliwości Indii podkreśla, iż decyzja ta ma związek z obroną praw islamskich kobiet, które do tej pory nie mogły zabrać głosu w sprawie rozpadu własnego małżeństwa, a w dużej liczbie przypadków nie były one nawet informowane o tym, iż zostały rozwódkami.

Decyzja władz tego państwa została skrytykowana przez członków muzułmańskiej społeczności, którzy odbierają nakaz zakańczania małżeństw w sposób prawny (czyli w sądzie), jako ingerencję w życie i zwyczaje oraz tradycje społeczności. Nawet Ci z islamistów, którzy opowiadają się za zniesieniem słuszności "trzykrotnego rozwodu", uważają iż sprawę tę powinni rozpatrywać członkowie muzułmańskiej społeczności, a nie władze Indii. 

Na usankcjonowanie prawne „trzykrotnego rozwodu” oraz jego kryminalizację naciskała hinduska organizacja nacjonalistyczna, którą dowodzi Narendry Modi, ale idea ta znalazła poparcie praktycznie w całym hinduskim parlamencie.

To historyczny dzień, niesprawiedliwość, która miała miejsce u muzułmańskich kobiet, parlament Indii dał im sprawiedliwość”, powiedział w Delhi minister prawa Ravi Shankar Prasad.

Oburzenie muzułmańskich środowisk ukazuje jak mocno religia islamska oddziałuje na życie jej wyznawców. Nawet jeśli są oni częścią jakiegoś państwa od pokoleń, to nie czują się oni jego obywatelami, a religijne przykazy przedkładają nad własne tradycje, a także prawo narodowe, nie mówiąc już o prawach człowieka.

(źródło 1, 2)

SKOMENTUJ

5×4 =