Kolejny przełom w Arabii Saudyjskiej! Koniec z segregacją płciową w restauracjach

Rząd Arabii Saudyjskiej poinformował ostatnio, iż władze tego kraju rezygnują z wymogu dotyczącego osobnych wejść do restauracji dla kobiet oraz mężczyzn. Do lamusa odejść mają także specjalne parawany, separujące kobiety i mężczyzn w trakcie posiłków spożywanych poza domem.

Oficjalne oświadczenie w tej sprawie ukazało się niedzielę. Wcześniej właściciele punktów gastronomicznych byli zobligowani do zaaranżowania przestrzeni w lokalu tak, aby znajdowały się w nim wejścia specjalnie przeznaczone dla kobiet i dzieci oraz te, którymi do środka wchodzić mieli mężczyźni. Również same sale restauracji podzielone były na strefy dla kobiet oraz mężczyzn za pomocą specjalnych ekranów.

Od niedzieli kwestia rozdzielania damskiej i męskiej części populacji w miejscach, gdzie serwuje się posiłki, będzie zależeć od przedsiębiorcy, czyli właściciela danego przybytku.

Arabia Saudyjska umożliwiła już kobietom samodzielne poruszanie się pojazdami oraz podejmowanie decyzji o wyjeździe z kraju - bez zgody opiekunów i męskich członków rodu.

Mimo pozornego postępu, Saudyjki wciąż są dyskryminowane. Te, które mają odwagę przeciwstawić się patriarchalnemu reżimowi, borykają się z prześladowaniami, aresztowaniami i innymi sankcjami ze strony arabskich władz.

Autorem reform jest książę Mohammed bin Salman, który objął władzę w Arabii Saudyjskiej w 2017 roku. Jako główny punkt swoich politycznych działań, ustanowił otwarcie społeczeństwa na nowoczesne idee oraz złagodzenie restrykcyjnego i konserwatywnego prawa.

Pomimo pozytywnie brzmiącego programu, w trakcie przeprowadzania reform Salmana nie obyło się bez krwawych represji.

(źródło)

SKOMENTUJ

3×1 =