Kim był zabójca z Londynu? W wywiadzie zapewniał: "Nie jestem terrorystą"

Usman Khan w piątek dokonał ataku na Moście Londyńskim. Błyskawicznie wyszło na jaw, że mężczyzna był już w przeszłości skazany za terroryzm. Co jeszcze o nim wiemy?

Usman Khan urodził się i mieszkał w Stoke-on-Trent. To właśnie tam poznał innych zradykalizowanych muzułmanów, z którymi już jako nastolatek planował przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

W rozmowie z BBC w 2008 roku mężczyzna zaprzeczył jednak, że jest terrorystą. Podkreślił także, że urodził się w Wielkiej Brytanii i "cała lokalna społeczność go zna". Wypowiedź została nagrana niedługo po tym, jak pod jego adres w Stoke-on-Trent przybyły służby antyterrorystyczne.

Khan miał też utrzymywać kontakty z budzącym duże kontrowersje na Wyspach, radykalnym islamskim duchownym Anjemem Choudarym.

Mężczyzna w 2012 roku został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem. W zeszłym roku został warunkowo zwolniony z więźnia.

Jak podał "The Times", od 2018 roku Khan nosił elektroniczną bransoletę. Nieoficjalnie podano, iż miał ją na sobie w momencie ataku. 

Wiadomo także, że Khan po wyjściu na wolność mieszkał w hrabstwie Staffordshire w miejscowości Stafford. Jeszcze w trakcie pobytu za kratkami miał wnioskować o udział w programie... "deradykalizacji", który miał uczynić z niego "dobrego muzułmanina". Tuż po zwolnieniu z więzienia, Khan pojawił się jako "studium przypadku" w broszurze opisującej działalność  HMP Whitemoor w Cambridgeshire. Został przedstawiony jako dowód na resocjalizację. W zamian otrzymał... laptopa. 

Premier Wielkiej Brytanii uznał, że wypuszczenie na wolność mężczyzny z taką przeszłością nie powinno mieć miejsca, tym samym stwierdził, że błędem są przedterminowe zwolnienia przestępców skazanych za tak poważne czyny. Boris Johnson podkreślił - "Musimy egzekwować odpowiednio wysokie wyroki dla niebezpiecznych przestępców, zwłaszcza terrorystów. Tego oczekuje społeczeństwo".

Khan został na miejscu zastrzelony przez londyńską policję. 

To nie pierwszy atak terrorystyczny jaki miał miejsce na Moście Londyńskim. W 2017 roku trzech terrorystów, zainspirowanych działalnością ISIS, rozjechało samochodem trzy osoby. Następnie nożami zaatakowali przechodniów.

(źródło)

Źródło

SKOMENTUJ

5×3 =