Jak UE radzi sobie z pandemią? Fala krytyki po wypowiedzi Urszuli von der Leyen

Jak Unia Europejska radzi sobie w trakcie trwania pandemii i jaki ma wkład w polepszaniu funkcjonowania szpitali?

Według szefowej Komisji Europejskiej, Urszuli von der Leyen „Wsparcie ze strony samej UE i krajów UE ma kluczowe znaczenie dla stawienia czoła pandemii. Nasza europejska solidarność może ratować życie. Szpitale najbardziej potrzebują respiratorów”.

Von der Leyen chwali Danię, która „wyśle do Włoch respiratory i mobilny szpital polowy”, jednocześnie nie wspominając o tym, że Polska, jak i inne państwa również wsparły potrzebujące Włochy, wysyłając tam swoich lekarzy.

Okazuje się, że pochwała Danii wynikła z tego, iż pomoc dla Włoch została zadeklarowana „zaledwie kilka dni po tym, jak zespół lekarzy i pielęgniarek z Rumunii i Norwegii został oddelegowany do Włoch za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności”.

Co jeszcze oświadczyła Von der Leyen?

„Dalsze wsparcie będzie pochodzić z Unii Europejskiej. Tworzymy strategiczne zapasy respiratorów w celu przesyłania ich do krajów, które ich najbardziej potrzebują. Rumunia zaproponowała, żeby zostać pierwszym państwem przechowującym unijne zapasy sprzętu. 150 pierwszych respiratorów, sfinansowanych z unijnego budżetu, jest już w produkcji i zostanie wysłanych niezwłocznie do krajów najbardziej potrzebujących. Poprzez wspólne zamówienie razem kupujemy respiratory, a także wyposażenie ochronne, takie jak maski. W czasie tego bezprecedensowego kryzysu razem jesteśmy silniejsi w Unii Europejskiej”.

Wynika z tego, że Unia Europejska może pochwalić się 150 respiratorami, jednak w Internecie taki „postęp” spotkał się z krytyką. Oto niektóre z komentarzy:

„[…] liczba sprzętu oszałamiająca. 150 sztuk na całą UE. Brawo. Jeszcze 5 lat i może przynajmniej te 5 tysięcy dostarczycie. Myślę, że temat koronawirusa macie odfajkowany. Czas wracać do priorytetów typu dyktatura w PL”.

„>>Jest już w produkcji!<< JUŻ! Zaledwie parę minut po wybuchu epidemii!”

„To Unia ma swoich lekarzy? Myślałem że to np Polska ma lekarzy których wysłała do Włoch… Aż 150 respiratorów już w produkcji…”.

Warto tutaj wspomnieć, że 150 respiratorów, o których wspomniała szefowa KE, trafiły do produkcji ponad miesiąc po wybuchu epidemii w Europie…

Czy zatem Unia Europejska rzeczywiście ma powód do dumy?

Źródło

SKOMENTUJ

9+1 =
voyager 27.04.2020 Niemcy nie potrafia sobie poradzic z epidemia maja ponad 140 tys. zainfekowanych ale krytykowac to potrafia !!!