Ciąg dalszy spięć na linii USA-Iran. Rowhani grozi "miażdżącą odpowiedzią"

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł w środę (6 maja 2020 roku) prezydenta Donalda Trumpa, iż Iran da "miażdżącą odpowiedź" jeśli embargo na broń zostanie rozszerzone.

Hasan Rowhani wyznał, że prezydent USA zrobił "głupi błąd" odstępując z porozumienia nuklearnego z 2015 roku zawartego pomiędzy Iranem i sześcioma państwami - Niemcami, Francją, Rosją, Chinami, USA, Wielka Brytanią.

USA odeszło od porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Iran miał zrezygnować z programu nuklearnego i poddać się kontroli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W zamian sankcje dla Iranu miały zostać z czasem zniesione.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił, że jeśli USA "chce ponownie wrócić do porozumienia to powinna znieść wszelkie sankcje nałożone na Teheran i zrekompensować kolejne sankcje nałożone już po wyjściu USA z umowy". Podkreślił również, że Iran da miażdżącą odpowiedź, jeżeli embargo na broń zostanie rozszerzone.

Mike Pompeo powiedział, że "Trump użyje każdego narzędzia jakie ma, aby powstrzymać Iran przed pozyskaniem bardziej konwencjonalnej broni". Według niego celem Stanów Zjednoczonych jest zagwarantowanie, iż zakaz sprzedaży broni do Iranu nie wygaśnie w ciągu kilku kolejnych miesięcy (irańska umowa wygasa 2020 roku).

W momencie wygaśnięcia umowy każdy kraj miałby możliwość sprzedaży broni konwencjonalnej Iranowi. Według Pompeo ta krótka data wygaśnięcia umowy była powodem wycofania się z niej Stanów Zjednoczonych.

Źródło:

https://www.foxnews.com/world/iran-promises-crushing-response-arms-embargo-extended

SKOMENTUJ

4×1 =