Iran wysyła swojego satelitę w kosmos. USA odpowiada: ’’Program kosmiczny Iranu nie jest ani pokojowy, ani całkowicie cywilny’’

Po tym jak Irańska Gwardia Rewolucyjna ogłosiła udane wystrzelenie satelity klasy wojskowej o nawie "Noor" na orbitę okołoziemską, nie milkną słowa krytyki ze strony amerykańskich rządzących.

Irańska Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła satelitę wojskowego "Noor" na orbitę okołoziemską za pomocą trzystopniowej rakiety. Iran dokonał tego osiągnięcia pomimo ciągłych niepowodzeń i krytyki ze strony USA i Izraela, które zarzucają mu tworzenie programu balistycznego na potrzeby uzbrojenia głowic nuklearnych. 

Wojskowi amerykanie skrytykowali również osiągnięcie Iranu. Generał Jay Raymond określił irańskiego satelitę jako "upadającą kamerę internetową w kosmosie", która wbrew opinii Iranu jest niestabilna i nie ma możliwości wywiadowczych. 

Według urzędników amerykańskich ta sama technologia służąca do umieszczania satelity w kosmosie służy wytwarzaniu pocisków dalekiego zasięgu.

Mike Pompeo na temat irańskiego programu batalistycznego powiedział, że "Ich tajny program kosmiczny rozwija technologie stosowane w systemach dostarczania broni jądrowej, a program kosmiczny Iranu nie jest ani pokojowy, ani całkowicie cywilny". Podając za dowód wysłanie wojskowego satelity przez Teheran.

Iran jest republiką teokratyczną, której mieszkańcy w znacznej przewadze wyznają islam szyicki. Sam Iran uczestniczy w ciągłej rozgrywce o wpływy na Bliskim Wschodzie, mając za swoich przeciwników Izrael i Arabię Saudyjską (wyznającą islam, w dużej przewadze sunnizm - około 80% ), które na dodatek są wspierane przez USA.

Źródło:

https://www.foxnews.com/world/us-not-overly-concerned-about-iran-satellite-tumbling-in-space-joint-chiefs-chair-says

SKOMENTUJ

5×5 =