Imigranci wolą socjal od stałej pracy? Statystyki mówią jasno - fiasko programu za 6 mld euro

W latach 2007-2017 norweski rząd wydał ponad 6.5 mld euro na program, którego celem było "zintegrowanie 37 tys. uchodźców z lokalnym rynkiem pracy" - podała Rzeczpospolita (rp.pl)

Jak tłumaczy serwis, "tylko nieco ponad połowa migrantów uczestniczących w kosztownym programie integracji na norweskim rynku pracy znalazła zatrudnienie. W Szwecji te statystyki są jeszcze gorsze".

W Norwegii, po tylu latach finansowania programu, okazało się, że tylko 55% migrantów, których objęto działaniami, znalazło stałe zatrudnienie.

Tylko 33% z nich pracowało 35 lub więcej godzin w tygodniu. Co ciekawe, zdecydowana większość migrantów korzystała z pomocy społecznej albo przebywała na długoterminowym zwolnieniu lekarskim.

Według raportu, w porównaniu do imigrantów z Somalii, Iraku, Syrii i Palestyny to właśnie najwięcej imigrantów m.in z Etiopii czy Birmy znajdowało zatrudnienie. 

W Szwecji sytuacja jest jeszcze gorsza. Jesienią 2019 roku, szwedzki Urząd Statystyczny podał, że nieco ponad 10% osób ubiegających się o azyl w tym kraju po 2015 roku znalazło zatrudnienie. 

(źródło)

SKOMENTUJ

1×2 =