Instagramowe czystki w imię prawa szariatu. Za te zdjęcia Iranka trafiła do aresztu!

Instagram oraz inne podobne portale stwarzają młodym artystom mnóstwo możliwości do dzielenia się swoimi pasjami z innymi, niezależnie czy jest to branża muzyczna, ta związana z fotografią  rysunkiem, czy skupiona wokół wizażu i technik charakteryzacji. Spektakularne wizerunkowe przemiany prezentowane przez zdolne makijażystki nie są więc dla nas niczym zaskakującym, a odbiorcy reagują na nie raczej z entuzjazmem. Inaczej sprawy mają się na Bliskim Wschodzie, o czym przekonała się niedawno jedna z obywatelek Iranu. 

Niespełna 22-letnia Sahat Tabar znana była w mediach społecznościowych jako „Zombie Angelina Jolie”. Sławę zyskała za sprawą plotki własnego autorstwa. W 2017 roku kobieta opublikowała na swoim profilu zdjęcie, które miało udowodnić, że przeszła wiele operacji plastycznych tylko po to, aby upodobnić się do amerykańskiej aktorki.

Internauci najpierw tłumnie krytykowali kobietę za to,że „oszpeciła się”, jest za chuda, a jej image jest wręcz przerażający. Potem Iranka wyprowadziła swoich obserwatorów z błędu, ponieważ jej wygląd widoczny na fotografiach nie był efektem ingerencji lekarzy, a po prostu sprytnym połączeniem makijażu, charakteryzacji i efektów komputerowych. W 2018 roku Sahat postanowiła wyjawić fanom swoje prawdziwe oblicze i kontynuować karierę influencerki.

 

W niedzielę 22-latka została aresztowana w związku z nakazem sądowym wystawionym przez wydział zajmujący się tropieniem „zbrodni kulturowych i korupcji społecznej oraz moralnej” w Teheranie. Kobieta za swoją działalność w sieci została oskarżona o bluźnierstwo, propagowanie przemocy, demoralizację młodzieży, niedostosowanie się do obwiązującego w Iranie dress-code'u, a także o pozyskiwanie dochodów z nielegalnej i złej etycznie działalności.

Sprawa zakończyła się w sądzie za sprawą donosów, które zgłosili sami użytkownicy Instagrama. Widocznie nietuzinkowa pasja rodaczki nie przypadła im do gustu. W związku z sankcjami prawnymi, konto należące do Iranki zniknęło z sieci, jednak jej zdjęcia nadal widoczne są w przeglądarce.

(źródło)

SKOMENTUJ

8+2 =