Hiszpania znów boryka się z plagą imigrantów. Analitycy biją na alarm - kilkuset imigrantów zostało uratowanych w jeden weekend

Hiszpania, tak jak inne państwa leżące w basenie Morza Śródziemnego, od kilku lat boryka się z problemem nielegalnej imigracji ludności z Bliskiego Wschodu. Jednak światowe media alarmują, że tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy zjawisko to zdecydowanie przybrało na sile. Hiszpańskie agencje prasowe informują, iż w ten weekend z odmętów morskich uratowano prawie 300 osób, które na wątpliwej jakości pontonach miały zamiar przedostać się do Europy.

Przedstawiciele służb ratunkowych są przerażeni eskalacją problemu. W sobotni poranek w rejonie cieśniny Gibraltarskiej udzielono pomocy 153 osobom, natomiast kolejne 147 uratowane zostały następnego dnia.

Zjawisko nielegalnej imigracji, to nie tylko obciążenie i problem dla gospodarki kraju. Nielegalne przerzuty ludzi przez Morze Śródziemne generują mnóstwo niebezpieczeństw dla samych uchodźców. Bardzo często niewielkie, nieprzygotowane i przeludnione łodzie, pontony czy tratwy nie są w stanie zapewnić imigrantom bezpiecznej przeprawy przez wodę. Ludzie cierpią z powodu ciężkich warunków podróży, braku pożywienia lub po prostu toną. Potem morze wyrzuca ich ciała na europejskie plaże. Próbujący przedostać się do Europy migranci bardzo często padają ofiarą handlarzy żywym towarem, czy narządami. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są kobiety i dzieci.

Przykładem tego może być akcja hiszpańskich służb ratunkowych, która miała miejsce w środę. Pracownicy biorący udział w ratowaniu uchodźców podały, że 22 osoby podróżujące łodzią bez zezwolenia zostały uznane za zaginione, co równoznaczne jest z tym, iż najprawdopodobniej stała się im krzywda.

Polska Agencja Prasowa powołuje się na dane hiszpańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, którego urzędnicy szacują, iż od 1 stycznia do 16 czerwca bieżącego roku, do ich kraju drogą morską przedostało się prawie 9 tys. nielegalnych imigrantów. Analitycy biją na alarm, ponieważ to liczba jedynie o 2 tys. mniejsza niż w ubiegłym roku. Jak widać pomimo starań władz i działań, które ograniczyć mają nielegalny proceder, Hiszpania to nadal jeden z najchętniej wybieranych przez imigrantów cel podróży. Najczęściej pochodzą oni z Algierii i Maroka. Wielu z nich, jeżeli w ogóle przeżyje podróż, potem nie umie odnaleźć się w społeczeństwie, dlatego bardzo często obierają przestępczą drogę życia. Szczególnie imigrancka młodzież jest bardzo łatwym celem dla kryminalistów, czy radykałów stale poszerzających wpływy w Europie.

Jak widać polityka otwartych ramion szkodzi, nie tylko obywatelom Państw Śródziemnomorskich. 

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

6-1 =

Opinie użytkowników

gyz 30.06.2019 Nie "uratowanych" a przejetych z lodzi przemytnikow przez statek innych przemytnikow