Greta Thunberg laureatką Pokojowej Nagrody Nobla?

Dwóch duńskich posłów zgłosiło kandydaturę Grety Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla, zgłoszenia były przyjmowane do 1 lutego.

Greta Thunberg została zgłoszona do nagrody przez dwóch szwedzkich polityków Jensa Holma i Håkana Svenneling z Partii Lewicy. Nominacje argumentowali: "Greta Thunberg ciężko pracowała na to by zmusić polityków na otwarcie oczu na kryzys klimatyczny". Thunberg swoją działalność zaczęła od strajków szkolnych, a następnie przemawiała na szczytach klimatycznych ONZ w Katowicach i Madrycie. Jest też inicjatorką globalnego ruchu ‘’Młodzieży dla klimatu’’.

Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia w Oslo. A laureata poznamy 11 października.

Pierwszą nagrodę Nobla przyznano w 1901 roku. Przypomnijmy, że nagrody od zawsze są finansowane z majątku pozostałego po Alfredzie Noblu. Zgodnie z wolą fundatora, nagroda jest przyznawana „dla tych, którzy w danym roku przynieśli największe korzyści rodzajowi ludzkiemu” i jest przyznawana w pięciu dziedzinach: fizyka, chemia, fizjologia lub medycyna, literatura i Pokojowa Nagroda Nobla. Od 1968 roku, przyznaje się również nagrodę w dziedzinie ekonomii. Pierwszą nagrodę pokojową w historii otrzymał twórca Czerwonego Krzyża, Henry Dunant.

Źródło:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C581601%2Cdania-greta-thunberg-zgloszona-do-pokojowej-nagrody-nobla-2020.html

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

3+5 =

Opinie użytkowników

Maciej 11.02.2020 A Testament Nobla czytali? Bo mam wrażenie, że ta nagroda schodzi na psy. Pomijając, że ostatnie 2 pokojowe nagrody zostały przyznane sprzecznie z pierwotnym założeniami.
Grabek 10.02.2020 Jej to powinno się zapewnić wczasy w pokoju bez klamki...