Gepardy na skraju wymarcia - wszystkiemu winni... arabscy szejkowie i moda na selfie

Instagram i moda na selfie dotarły już chyba w każdy zakątek świata. W mediach było  głośno o co najmniej kilkunastu przypadkach, kiedy chęć zrobienia dobrego zdjęcia doprowadziła do tragedii. W trakcie sesji przed obiektywem komórki niszczono już zabytki, bezczeszczono miejsca kultów, a np. hindusi masowo ginęli pod kołami pociągów. Okazuje się, że na instagramowym zamieszaniu cierpią również niewinne zwierzęta.

Bogaci arabscy szejkowie, prześcigają się w publikowaniu na portalach społecznościowych zdjęć pełnych blichtru oraz przepychu. Od dłuższego czasu na większości z fotografii pozują oni w asyście gepardów.

Te dzikie zwierzęta zyskały bowiem ogromną popularność na Bliskim Wschodzie, gdzie traktuje się je jak zwierzęta domowe. Według szacunków bijących na alarm ekologów, w warunkach daleko odbiegających od naturalnych przebywa obecnie około 3000 osobników tego gatunku. Dumne drapieżniki masowo i ku uciesze gawiedzi trafiają do klatek w domach arabskich obywateli, mimo iż hodowanie ich i handel nimi jest tam surowo zabroniony.

Modne zdjęcia z groźnym pupilem powodują wzrost zainteresowania tymi zagrożonymi wyginięciem stworzeniami. W związku z panującymi trendami kwitnie więc kłusownictwo oraz nielegalny rynek zbytu. Zwierzęta mieszkające na wolności są bardzo źle traktowane zarówno w momencie schwytania, jak i w trakcie transportu. Broniące kociąt matki są najczęściej zabijane, a według szacunków co najmniej 3 na 4 maluchy giną w trakcie drogi do „nowego domu”. Podobna sytuacja ma miejsce w hodowlanych zagrodach, w których samice geparda trzymane są w ciasnych klatkach w celach rozpłodowych. Trzymanym w niewoli matkom odbiera się kocięta zaraz po narodzinach.

Naukowcy oraz ekolodzy bija na alarm, ukazując jak drastyczny wpływ na zmniejszanie się populacji tych majestatycznych zwierząt ma "wybuch mediów społecznościowych".

Szkodliwy trend obecny wśród zamożnych arabskich szejków nie tylko przeraża, ale też zaskakuje. Media społecznościowe, a w tym wspomniany wyżej Instagram są oczywiście wynalazkiem Zachodu. Wybiórcza moralność muzułmanów tym razem dotyka nie innowierców, a bezbronne i kochające wolność zwierzęta...

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

5+5 =