Fałszowanie historii trwa w najlepsze? Netflix promuje kłamliwą narrację o obozach zagłady

Kilka dni temu media obiegła kontrowersyjna mapa, rzekomo przedstawiająca granice Polski w czasie II wojny światowej.

Mapa pokazana w dokumencie Netfliksa "Iwan Groźny z Treblinki" (org. "The Devil Next Door") przedstawia bowiem Polskę (w dzisiejszych granicach) z zaznaczonymi nazistowskimi obozami zagłady (m.in. Auschwitz, Sobibór, Treblinka i Płaszów). W sprawie zainterweniował m.in. premier Morawiecki. 

Akcja miniserialu toczy się w czasie, kiedy Polska była okupowana. Pełną odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Przedstawiona w dokumencie mapa sugeruje natomiast, że Polska była wówczas w pełni niepodległym państwem współodpowiedzialnym za nazistowskie zbrodnie.  

Premier Mateusz Morawiecki wystosował list do szefa Netfliksa, Reeda Hastingsa, w którym podkreślił, że mapa "wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo". "Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem" - podkreślił szef rządu. 

"Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem Iwan Groźny z Treblinki i pilnie przyglądamy się sprawie" - odpowiedział rzecznik Netfliksa. 

(źródło)

SKOMENTUJ

8-4 =
231 12.11.2019 Guzik to da. nikt noczego nie sprostuje. Netflix ma swoje zalozenia w mysl ktorych Achilles byl koloredem a Wikingowie byli weganami jedzacymi halal.