Erdogan grozi Europie wpuszczeniem fali uchodźców! Zapowiedział odwet za krytykę jego działań wojskowych

Recep Tayyip Erdoğan, prezydent Turcji, zagroził wypuszczeniem 3,6 mln syryjskich uchodźców. Ankara wyśle ich do Europy, jeśli kraje europejskie uznają wtargnięcie do Syrii za okupację lub inwazję.

"Otworzymy bramy i wyślemy do Europy 3,6 miliona uchodźców. [...] Nie są uczciwi (Egipt i Arabia Saudyjska - przyp. red.), po prostu wymyślają słowa… My jednak podejmujemy działania i to jest różnica między nami" - zapowiedział w przemówieniu do ustawodawców z jego partii AK. To odwet za krytykę jego działań wojskowych w północnej Syrii. 

Erdogan jednocześnie obiecał, że nie dopuści do odrodzenia ISIS. "Dżihadyści przetrzymywani w więzieniach na tamtych terenach, pod strażą lokalnych władz kurdyjskich, którzy muszą pozostać w więzieniu, tam pozostaną, a ci, których przyjmą ich własne kraje, zostaną do nich odesłani" - wyjaśnił.

Badran Jia Kurd, przedstawiciel kurdyjskich sił, w rozmowie z Reuters przyznał jednak, że siły, które dotychczas pilnowały dżihadystów, mogą ulec zmniejszeniu. "Atak zdecydowanie ograniczy nasze możliwości, jeśli chodzi o pilnowanie dżihadystów w więzieniach. To może doprowadzić albo do ich ucieczki, albo do zachowań, które z czasem mogą się wymknąć spod kontroli".

Tureckie siły zajęły już 9 wiosek i dwa miasta kurdyjskie. Szacuje się, że około 60 tys. osób zostało przesiedlonych. 

(źródło 1, 2)

SKOMENTUJ

1+3 =