"Strefa wolna od LGBT" - ciąg dalszy awantury. Empik odmawia sprzedaży, gdzie będzie można zakupić tygodnik?

Już jutro w sprzedaży ukaże się najnowsze wydanie tygodnika "Gazety Polskiej", do którego zostanie dołączona naklejka z napisem "Strefa wolna od LGBT".

Jak się okazuje, tego numeru nie znajdziemy na sklepowych półkach w Empiku - firma postanowiła nie dopuszczać go do sprzedaży w swoich salonach.

Rzeczniczka sieci Empik, Monika Marianowicz, na Twitterze uzasadniła tą decyzję następująco: "Nie ma u nas miejsca na jawną dyskryminację i na treści łamiące prawo. Empik jest strefą pełną tolerancji, każdy jest u nas mile widziany wszystkich traktujemy z szacunkiem. Wolność słowa - oczywiście! Zawsze byliśmy i jesteśmy jej orędownikiem, ale wszystko w granicach prawa. Jeśli to jest łamane, wtedy mamy podstawy do zaprzestania dystrybucji danej publikacji".

A jaką decyzję podjęły inne salony, w których również sprzedawana jest prasa?

Rzecznik Kolportera, Dariusz Materek, w oświadczeniu przesłanym do Gazeta.pl podkreśla, że "Kolporter - zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie posiada prawa do ingerowania w treść wydawnictw, ani nie może utrudniać ich rozpowszechniania".

Prawo prasowe, na które powołuje się Dariusz Materek mówi, że "pracownik  poligrafii  oraz  kolportażu  nie  może  ograniczać  ani  w jakikolwiek  inny  sposób  utrudniać  drukowania  i  nabywania  przyjętych  przez przedsiębiorstwo do druku i rozpowszechniania dzienników, czasopism lub innych publikacji prasowych z powodu ich linii programowej albo treści".

Podobną decyzję podjął RUCH S.A.:

"RUCH S.A. zgodnie z zapisami prawa prasowego nie może ograniczać ani utrudniać nabywania przyjętych do kolportażu dzienników, czasopism lub innych publikacji prasowych z powodu ich linii programowej czy treści. RUCH S.A. jako firma kolporterska nie dokonuje weryfikacji treści wydawnictw i dołączonych insertów. Ewentualna decyzja o wstrzymaniu nadziału w tym przypadku leży więc po stronie klienta" - poinformował w oświadczeniu rzecznik RUCH S.A., Wojciech Paszyński.

Warto tutaj wspomnieć o sprawie, o której było głośno miesiąc temu. Pracownik jednej z drukarni odmówił wykonania usługi - druku plakatów fundacji LGBT z powodu swoich przekonań. Sprawą ostatecznie zajął się Trybunał Konstytucyjny, który niedawno orzekł, że "Przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną, bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny". Te same środowiska, które dziś popierają Empik, wówczas głośno krytykowały odmowę wydruku plakatów LGBT...

(źródło 1, źródło 2)

SKOMENTUJ

7-2 =
Polska bez LGBT+ 25.07.2019 Małe sklepiki z prasa i kioski zacierają już ręce i podwajaja zamówiony nakład
Przemysław Skowron 24.07.2019 Koniec zakupów w Empiku !!! Jawnie was dyskryminuję .