Takiej afery dawno nie było. Dlaczego żydowskie roszczenia wobec Polski są bezzasadne?

Takiej afery dawno nie było. Aż 88 spośród stu amerykańskich senatorów zażądało nacisku na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holocaustu. 

Wystosowali pismo do sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo o następującej treści: "Siedemdziesiąt cztery lata po zakończeniu drugiej wojny światowej, pozostali ocaleni z Holokaustu starzeją się i nie mogą dłużej czekać na sprawiedliwość. Dlatego w marcu 2018 r. 59 senatorów USA wystosowało pismo do premiera Polski, wzywając do przyjęcia ustawodawstwa, które spełniałoby standardy Deklaracji terezińskiej, poprzez stworzenie procesu dochodzenia roszczeń prowadzonego w sposób sprawiedliwy, kompleksowy i niedyskryminacyjny [...] Polska nie wypełniła jeszcze obietnic złożonych ocalałym z Holokaustu i innym osobom, których majątek został skonfiskowany [...]". 

Na rewelacje zza oceanu błyskawicznie zareagowali polscy internauci, którzy nie kryją oburzenia zaistniałą sytuacją. Polish Media Issues na Twitterze przypomnieli, że "Polska podpisała traktat z USA, który w pełni rozwiązał ten problem. Niemcy podpisały traktat z Izraelem, który zrekompensował także straty polskich Żydów. Teraz Izrael chce, aby Polska, kraj, który nigdy nie otrzymał rekompensaty, po raz trzeci zrekompensowała te same straty".

Chodzi bowiem o tzw. umowę indemnizacyjną, zawartą 16 lipca 1960 roku pomiędzy rządem PRL a USA. Zgodnie z nią, uregulowano kwestię roszczeń majątkowych instytucji i obywateli amerykańskich od Polski za mienie pozostawione i ocalałe na terenie ziem polskich po II wojnie światowej. Z umowy wynika, że Polska zapłaciła Stanom 40 mln dolarów amerykańskich w 20 ratach. Podobne układy zostały zawarte z innymi krajami, m. in. z Wielką Brytanią, Holandią, Kanadą czy Norwegią. 

Na temat wypowiedział się także Marek Suski: "To my jesteśmy ofiarą drugiej wojny światowej. Jeżeli ktoś wysuwa roszczenia wojenne wobec Polski, to jest to zwykła bezczelność. To Niemcy powinni zapłacić nam za wojnę. Jeżeli Stany Zjednoczone chcą sprawiedliwości, to najpierw powinni wyegzekwować reparacje dla Polski. To my jesteśmy ofiarą, która nie otrzymała zadośćuczynienia" - powiedział w Polskim Radiu 24.

(źródło 1, 2, 3)

SKOMENTUJ

2×3 =
BradleyBes 16.01.2020 Hi there Buy all styles of Oakley & Ray Ban Sunglasses only 19.95 dollars. If interested, please visit our site: supersunglasses.online Best, Takiej afery dawno nie bylo. Dlaczego zydowskie roszczenia wobec Polski sa bezzasadne? | MocneFakty.com - mocnefakty.com
Atike 09.08.2019 Nic nie jesteśmy im winni to jest skandal,niech idą do Niemców.
Ptaszynski Piotr 08.08.2019 Nalezy szeroko rozprzestrzeniac anglojezyczna wersje tego manifestu. Duzo czesto i nachalnie. Inaczej eskimosi nas zakrzycza a polskojezyczny rzad ograbi Polakow.
Grzes 08.08.2019 Pomóżcie nam wyciagnac pieniadze od Niemcow to wam cos odpalimy
Tom 08.08.2019 I dlatego antysemityzm jest był i będzie bo oni sami się tego domagają.