Czy w Polsce wybuchnie epidemia? -‘’Koronawirus’’ w natarciu, czy mamy się czego obawiać?

Kilka dni temu 11  milionowe chińskie miasto Wuhan stało się największym ośrodkiem paniki na świecie. Miasto objęte kwarantanną, nie działająca komunikacja miejska i zamknięte sklepy, a to tylko część obostrzeń jakie zostały wprowadzone na terenie chińskiego miasta. Powodem zaistniałej sytuacji jest koronowirus 2019-nCoV.

Koronowirus 2019-nCoV to wirus z rodziny koronawirusów (coronaviridae), który może powodować różne objawy - od niegroźnego przeziębienia po ciężkie zakażenia układu oddechowego. Wirus wybuch w Wuhan. Jak donoszą media, do zakażenia doszło na miejscowym targu, gdzie handluje się żywymi zwierzętami (choroba odzwierzęca). Obecnie wirus przenosi się z człowieka na człowieka, prawdopodobnie po zetknięciu się z przedmiotami używanymi przez osoby zarażone i dotknięciu nosa, ust lub oczu. Możliwe jest, że wirus przenosi się drogą kropelkową, natomiast trwają jeszcze badania, które mają w 100% potwierdzić jak dochodzi do zarażenia.  

Objawy wirusa to: duszność, kaszel i gorączka. Objawy występują między 2 a 14 dniem od zarażenia.  Jak podaje Polskatimes w wyniku zachorowania na wirusa zmarło 41 osób w Chinach, a prawie 1300 jest zarażonych.

 

Czy mamy się czego obawiać?

Główny Inspektorat sanitarny wydał 31.01.2020 r. Zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV gdzie wskazuje, że osoby będące w ostatnich 14 dniach na terenie Wuhan, a także osoby, które  miały bliski kontakt z osobami zarażonymi powinny  być hospitalizowane  na  oddziale zakaźnym w warunkach izolacyjnych. Działania prewencyjne maja zapobiegać zakażeniom w Polsce.

Warto dodać, iż w sezonie 2018/2019 na grypę w Polsce zachorowało 3 692 199, a 143 pacjentów zmarło w wyniku jej powikłań. Zestawiając te dwie sytuacje łatwo można zauważyć, iż sytuacja z wirusem z Wuhan nie jest tak przerażająca, jak pokazują media na całym świecie.

W poprzednich latach mieliśmy już podobne  sytuacje, które kończyły się nietrafionym zakupem szczepionek, a jak będzie tym razem? Odpowiedź poznamy zapewne niedługo, ponieważ sytuacja ciągle się zmienia.  

Źródło:

https://www.politykazdrowotna.com/43589,grypa-20182019-mniej-zachorowan-wiecej-zgonow

https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/aktualnosci/224860,koronawirus-2019-ncov-z-chin-co-powinnismy-wiedziec

https://polskatimes.pl/koronawirus-z-wuhan-coraz-wiecej-ofiar-smiertelnych-w-chinach-sa-tez-zarazeni-w-europie-interaktywna-mapa-zachorowan/ar/c14-14736720

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

7-3 =