Czechy: Nowy system śledzenia rozwiązaniem dla kwarantanny?

Po wprowadzeniu opasek elektronicznych w Korei Południowej, które mają pomóc w walce z koronawirusem do podobnego pomysłu przystępują Czechy. Od piątku u naszych południowych sąsiadów zaczął działać system inteligentnej kwarantanny, który będzie korzystał również z danych aplikacji  pod nazwą "e-Maseczka". Podobnie jak w Korei Południowej, aplikacja była dostępna dla "zainteresowanych".

Czechy od 1 maja 2020 roku zostały objęte systemem inteligentnej kwarantanny. System może ustalić kontakty z ostatnich pięciu dni właściciela z zakażonymi osobami. System został oparty na bazie danych banków i operatorów komórkowych.

Według rządu aplikacja pozwoli stworzyć mapę, pozwalającą wytypować osoby które mogą być nosicielami Covid-19. Rząd jest wstanie rozpoznać 67 procent kontaktów co daje możliwość zidentyfikowania czterech na sześć kontaktów. System wspierają dane aplikacji "e-Maseczka", którą użytkownicy mogli wcześniej pobrać. Sama aplikacja zapamiętuje telefony z aplikacjami w okolicy poprzez technologię bluetooth.

W Polsce również powstała aplikacja "Kwarantanna domowa". W ramach korzystania z aplikacji użytkownicy udostępniają: imię, nazwisko, numer telefonu; deklarowany adres pobytu, zdjęcie, lokalizację ,datę końca kwarantanny. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, "szybka komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa, to powód dla którego warto korzystać z aplikacji. Dane będą przechowywane przez 6 kolejnych lat od momentu dezaktywacji aplikacji i nie będą według regulaminu przekazywane w celach marketingowych.

Odbiorcami danych w aplikacji według regulaminu mogą być: Komenda Główna Policji, Wojewódzkie Komendy Policji, wojewodowie, Centralny Ośrodek Informatyki, Take Task S.A., Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Źródło:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C636973%2Cczechy-poczatek-inteligentnej-kwarantanny.html

https://www.gov.pl/attachment/52f48426-3849-4795-b12b-0a30a69bc019

 

 

SKOMENTUJ

9+8 =