CNN znów daje popis: Noszenie maseczek może powodować rasizm

Dziennikarze CNN postanowili dolać oliwy do ognia, umieszczając w sieci bardzo obszerny artykuł na temat noszenia maseczek bezpieczeństwa. Treść tekstu mocno sugerowała, że nakaz zasłaniania twarzy istotny w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19 jest rasistowski.

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych w związku z szalejąca już na każdym kontynencie zarazą, zachęcał Amerykanów do stosowania środków ochronnych w postaci maseczek - po to, by ograniczyć przyrost zachorowań. 

Zdecydowanie inny pogląd na tę sprawę ma CNN oraz wypowiadający się na jego łamach Trevor Logan (profesor ekonomii). Nie mają oni zamiaru stosować się do próśb organizacji ze względu na dyskryminację rasową.  Z treści artykułu wynika, iż istnieje poważne zagrożenie, że Afroamerykanie i Latynosi przywdziewający maseczki będą jeszcze częściej zatrzymywani przez policję, ponieważ będą wyglądać podejrzanie.

-„Wielu kolorowych ludzi - aktywistów, naukowców i zwykłych Amerykanów - wyraziło obawy, że domowe maski mogą zaostrzyć profil rasowy i narazić czarnych i Latynosów na niebezpieczeństwo”.

To zaskakujące w jaki sposób w obecnym świecie można manipulować pojęciem rasizmu. Przejawem rasizmu była już np. niechęć do jedzenia owadów i robaków.  Winą białych był tez incydent, w którym Hindusi znęcali się nad Azjatami w szkole, czy nawet nadprodukcja dwutlenku węgla.

O ile wcześniej takie wypowiedzi mogły bawić, teraz w obliczu epidemii rozprzestrzenianie tego typu poglądów może spowodować poważnie zagrożenie. Podburzanie „kolorowych” do niestosowania się do wymogów bezpieczeństwa podczas pandemii, zagraża całemu społeczeństwu. Przecież chroniąc siebie chronimy innych, niezależnie od koloru skóry.

Źródło

SKOMENTUJ

7-1 =