Co Polacy sądzą na temat islamu? Wyniki badania mówią jasno

2 grudnia CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) opublikowało wyniki badania dot. zdania Polaków na temat muzułmanów. Z sondażu wynika, że aż 45% badanych deklaruje chłodny stosunek do wyznawców islamu.

Ciepły stosunek do islamu ma zaledwie 17% respondentów. Co za tym idzie, wyznawcy islamu są chłodniej traktowani, niż wyznawcy innych religii, czy niewierzący. Zgodnie z komentarzem CBOS-u, "wizerunek islamu i muzułmanów nie jest w Polsce na ogół wynikiem bezpośrednich kontaktów z ludźmi tego wyznania, bowiem osobistą znajomość muzułmanina lub muzułmanki deklaruje zaledwie co siódmy badany [14%]. Inaczej mówiąc: to, co Polacy wiedzą o muzułmanach, wiedzą z mediów. Obraz medialny jest z kolei na ogół jednostronny, bo islam pojawia się w nim najczęściej w kontekście terroryzmu".

Z opisu badania wynika, że "poza muzułmanami, negatywne odczucia przeważają również w odniesieniu do świadków Jehowy. Najcieplej w Polsce, [...] odbierani są katolicy, a w dalszej kolejności również wyznawcy odłamów chrześcijaństwa: prawosławia  i protestantyzmu. Ciepłe uczucia przeważają nad chłodnymi w odniesieniu do buddystów, a także - odbieranych przez wielu obojętnie - wyznawców judaizmu i ateistów".

Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z przeprowadzonego badania?

38% respondentów twierdzi, że konflikt pomiędzy kulturą islamu a kulturą zachodu jest nieunikniony.

41% respondentów uważa, że konflikt pomiędzy islamem a Zachodem wynika z różnic religijnych i kulturowych.

40% - że konflikt dotyczy interesów i wpływów politycznych.

Według 66% badanych, muzułmanie mieszkający w krajach Europy Zachodniej niechętnie się asymilują.

63% osób zgadza się z opinią, że większość muzułmanów jest nietolerancyjna wobec zwyczajów i wartości odmiennych niż ich własne.

50% respondentów uważa, że muzułmanie na ogół akceptują stosowanie przemocy wobec wyznawców innych religii.

Co ciekawe, 43% badanych zgadza się, że większość muzułmanów potępia zamachy terrorystyczne. 25% osób twierdzi, że jest przeciwnie. 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 22 do 29 sierpnia tego roku. 

(źródło)

SKOMENTUJ

9-1 =
Flach 14.12.2019 Znam muzułmanów osobiscie. Normalni ludzie. Jak my. Ale przestrzegają nakazów i zakazów Koranu. A to wlasnie Koran każe zabijac innowiercow, oszukiwac i kraść. Nie wierzysz to przeczytaj.
NoBrudasJutsu 12.12.2019 50% uważa, że muzułmanie akceptują przemoc wobec wyznawców innych religii. Reszta mieszka chyba w ciemnogrodzie informatycznym.