Brutalna rzeczywistość małoletnich żon. Jak w XXI wieku wyglądają małżeństwa dorosłych muzułmanów z dziećmi?

Mają zaledwie kilka, kilkanaście lat, kiedy ich życie zostaje zmienione o 180 stopni. Nie dla nich dzieciństwo i zabawy. Są bite, poniżane i wykorzystywane seksualnie. 

Szacuje się, że co minutę za mąż wychodzi 30 nieletnich dziewcząt. W islamskim świecie śluby dorosłych mężczyzn z dziećmi są w pełni legalne. Zezwala na to prawo szariatu - wszakże sam Mahomet poślubił Aiszę, kiedy miała zaledwie 6 lat. 

Przemoc rozpoczyna się najczęściej już w dniu ślubu. Mężczyzna chce okazać dominację, pokazując jednocześnie dziecku "gdzie jego miejsce". Dwa lata temu świat obiegło wstrząsające nagranie, na którym około 13-letnia dziewczynka, ubrana w tradycyjny muzułmański strój panny młodej, siedzi na krześle u boku męża. W pewnym momencie muzułmanin się zezłościł i z całej siły uderzył dziewczynę w twarz. Jaka była reakcja weselników? Brawa i okrzyki aprobaty. Nikt nie okazał oburzenia, nikt nie stanął po stronie wyraźnie wystraszonej dziewczynki. Wiele dziewcząt umiera w trakcie nocy poślubnej - mężczyźni są brutalni i siłą doprowadzają do stosunków. Nie zważają na płacz i okrzyki bólu. 

Rodzice sprzedają swoje córki, mimo że są w pełni świadomi tego, jaki los je czeka. Dziewczynki są zdane na łaskę mężów, którzy zwykle traktują je jak tanią siłę roboczą. Nie mają prawa głosu, a każdy sprzeciw jest błyskawicznie karany. 

W listopadzie ukazała się książka "Jestem nieletnią żoną" Laili Shukri - Polki od lat mieszkającej w arabskich krajach. Kobieta ukrywa się pod pseudonimem, gdyż jak mówi "jest żoną jednego z najbogatszych arabskich szejków" i boi się o swoje bezpieczeństwo. W najnowszej książce pisarka postanowiła przybliżyć polskim czytelnikom temat muzułmańskich ślubów z udziałem nieletnich. Opowiedziała historię 13-letniej Salmy z Jordanii, która musiała porzucić szkołę, gdyż rodzice postanowili wydać ją za mąż. Jak podkreśla autorka, takie historie można liczyć w tysiącach. 

 

Świat zdaje się nie słyszeć cierpienia małoletnich żon. Statystyki podane przez Shukri mówią jasno - "co roku 15 mln dziewcząt zostaje wydanych za mąż przed ukończeniem 18 roku życia". Co najgorsze, na horyzoncie nie widać nadziei na poprawę - "w ciągu ostatnich 4 lat liczba nieletnich dziewcząt zmuszanych do zawarcia małżeństwa w syryjskich obozach dla uchodźców w Jordanii wzrosła ponad dwukrotnie - z 15% w 2014 roku do 36% w 2018.

Kilka lat temu próbowano w Jemenie uchwalić ustawę, która miała podnieść wiek zezwalający na małżeństwo (17 lat). Ustawy ostatecznie nie uchwalono - obrońcy szariatu  uznali, że nie jest zgodna z islamskim prawem. Poseł Mohammed Al-hamzi skomentował to słowami: "Allah zakazałby małżeństw w młodym wieku, gdyby były niebezpieczne. Nie możemy zakazać czegoś, czego nie zakazał Allah"

(źródło).

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

5×1 =