Atak terrorystyczny w brytyjskim więzieniu. Sprawcą muzułmanin

W Whitemoor, jednym z brytyjskich więzień (Cambridgeshire) doszło do "incydentu terrorystycznego".

Dwóch więźniów, Brusthom Ziamani (24 lata) oraz mężczyzna wyznający islam przeprowadzili atak improwizowaną bronią na funkcjonariusza, powodując u niego obrażenia głowy i szyi.

Policja wydała oświadczenie: "Około 9.10 rano, 9 stycznia, uważa się, że dwóch więźniów podeszło i zaatakowało funkcjonariusza więzienia. Oficer więzienny odniósł obrażenia głowy i szyi. Uważa się, że napastnicy używali improwizowanej broni ostrzowej podczas ataku. Dwóch więźniów zostało następnie zatrzymanych przez innych pracowników więzienia,  którzy również odnieśli obrażenia. Obaj napastnicy nosili również pasy z różnymi przedmiotami, które były z grubsza przymocowane. Ze względu na okoliczności związane z tym incydentem uznano za właściwe przeprowadzenie dochodzenia przez funkcjonariuszy dowództwa policji antyterrorystycznej".

Ziamani jest zwolennikiem radykalnego wyznawcy islamu - Anjema Choudary'ego. W 2015 roku oskarżono go o planowanie ataku terrorystycznego, mającego na celu zamordowanie brytyjskiego żołnierza.

W wyniku ataku w więzieniu, rannych zostało pięć osób, jeden z funkcjonariuszy oraz cztery osoby, które wkroczyły z pomocą.

Steve Gillan, sekretarz generalny Stowarzyszenia Oficerów Więziennych tak komentuje zdarzenie: "Otrzymałem pełną informację na temat tego tchórzliwego i okrutnego ataku i nie mam wątpliwości, że gdyby nie odwaga personelu, dziś rano moglibyśmy rozmawiać o śmierci oficera więzienia w więzieniu Whitemoor".

Z kolei rzecznik Służby Więziennej twierdzi, iż incydent "został szybko rozwiązany przez dzielny personel”. Dodał także, że „nie tolerujemy ataków na naszych ciężko pracujących oficerów i będziemy dążyć do jak najsurowszej kary".

(źródło

SKOMENTUJ

7-3 =