Arabski podstawowym językiem dla przedszkolaków? To nie żart - te dane mówią same za siebie

W szwedzkiej miejscowości Ronneby w 6 na 9 przedszkoli, ojczystym językiem większości dzieci jest arabski. Jak wynika z badań, dla "od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu dziewięciu procent" przedszkolaków we wspomnianych placówkach szwedzki nie jest tzw. podstawowym językiem. 

Ronneby to jedno ze szwedzkich miast, które na swojej skórze mocno odczuło skutki kryzysu migracyjnego. "Te przedszkola znajdują się w obszarach, w których mieszka najwięcej nowo przybyłych migrantów" - wyjaśniła Ingela Berg, dyrektor przedszkola w gminie Ronneby. Pracownicy przedszkoli podkreślają, że taki stan rzeczy generuje problemy z komunikacją. Personel ma problem z porozumiewaniem się z dziećmi, które nie mówią po szwedzku, a w efekcie dzieci imigrantów nie potrafią zrozumieć nawet prostych poleceń. 

Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że rodzice dzieciaków często nie znają szwedzkiego. Co w takich sytuacjach robią placówki? Proszą rodziców innych dzieci o tłumaczenie. "Korzystamy również z pomocy innej osoby, która trochę lepiej zna szwedzki. Mieliśmy również pracowników startupów, którzy pomagali nam w tłumaczeniu dzieciom słów niezbędnych w codziennym życiu” – powiedziała Camilla Widerström.

"Czasami, gdy pojawiają się konflikty, może to stanowić problem, może być wyzwaniem" - przyznała dyrektorka jednej z placówek, Monica Berggren.

(źródło)

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

1+7 =