Amerykańska armia jednak nie przybędzie. Wstrzymano największe ćwiczenia od 25 lat

Ćwiczenia Defender-Europe 20 zostały wstrzymane. Szerzący się w Europie wirus Covid-19 spowodował wstrzymanie przerzutu wojsk USA do Europy, ale również zmianę w planach ćwiczeń.

Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM) oświadczyło, że z dniem 13 marca przemieszczanie się sprzętu i kadry wojskowej do Europy zostaje wstrzymane. Powód: troska o zdrowie i bezpieczeństwo amerykańskiego wojska, pracowników cywilnych i ich rodzin.

Głównym celem Defender Europe 20 było: "budowa strategicznej gotowości poprzez rozlokowanie w Europie sił o wiarygodnej sile bojowej w ramach wsparcia NATO i narodowej strategii bezpieczeństwa USA".

Przerzut wojsk zaczął się w styczniu. USA na teren Europy przerzuciło w sumie 6 tys. żołnierzy, 9 tys. pojazdów i jednostek sprzętu z magazynów strategicznych i około 3 tys. jednostek sprzętu przerzuconego drogą morską.

Defender-Europe 20, to zaplanowane ćwiczenia wojsk USA wspólnie z sojusznikami NATO. Na ćwiczenia miało przybyć ok. 37 tys. żołnierzy z USA i krajów NATO. Miała to być największa aktywność wojskowa armii amerykańskiej od 25 lat w Europie.

Źródło:

https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/1460755,defender-europe-2020-przerzut-wojsk-wstrzymany-z-powodu-koronawirusa.html

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

4×5 =